אינטרנט 2 » התמכרות לסמים

התמכרות לסמים והסברים על סוגי סמים נפוצים

סמים הוא שם כולל לחומרים, שלרוב אינם חוקיים, הנצרכים במטרה לחוות תחושות פיזיות או נפשיות שהם גורמים, ובמקרים רבים גורמים לתלות ולהתמכרות (קראו עוד על התמכרות לחומרים).

ישנם עשרות רבות של סמים שונים ומגוונים, הגורמים לתופעות פיזיות ונפשיות מגוונות, מופיעים בצורות צריכה שונות ואופייניים לפעילויות וקבוצות אוכלוסייה שונות. התמכרות לחומרים אלו אף היא נחלקת למספר קבוצות: חלקם גורמים רק לתלות נפשית וחלקם ממכרים פיזית, והגמילה מהם היא קשה ומורכבת, ומצריכה במקרים רבים אשפוז במסגרת גמילה מיוחדת.
 
תוכלו לקרוא כאן סקירות נוספות על קבוצות הסמים העיקריות:


בנוסף, ראוי להזכיר כאן חומרים חוקיים הנמצאים בשימוש נרחב, שהם למעשה סמים לכל דבר:

נושאים נוספים עליהם תוכלו לקרוא כאן:


קנביס (מריחואנה)

הסם הלא-חוקי הנפוץ בעולם הוא צמח הקנביס, המוכר כמריחואנה או גראס, וצריכתו נפוצה גם בצורה מזוקקת של חשיש או ג'ראס. ההשפעה המורגשת של סם זה יכולה לכלול אופוריה, רגישות לגירויים חיצוניים, קושי בהערכת זמן, פגיעה בתפקודים מוטוריים, תחושה של התחדדות החושים כגון ראיית צבעים בהירים יותר ועשירים יותר, ותסמונות של ניתוק כגון דה-פרסונליזציה ודה-ריאליזציה.

קנאביס - גראס או מריחואנה

מבחינה פיזית, הגראס גורם לאדמומיות בעיניים, להגברת תיאבון, ליובש בפה ולדופק מואץ. חשוב לזכור שכמו ב"סמי רחוב" אחרים, אי אפשר לפקח על תכולת החומר, ולכן הוא עלול להכיל ריכוזים משתנים של חומר פעיל וגם חומרים נוספים שאינם מצויים באופן טבעי בקנביס, כגון PCP, שיכולים לגרום לתופעות רבות נוספות.
 
הדעות חלוקות בשאלה אם הגראס ממכר באופן פיזי, ויש בנושא ממצאים לכאן ולכאן. בכל מקרה, הואבהחלט עלול לגרום לתלות נפשית, כשנפוצה התופעה של שימוש בסם כריפוי עצמי לבעיות של דיכאון, חרדה או חוסר שינה.

בפועל, שימוש כרוני וממושך בגראס עלול להגביר בעיות אלה, ולגרום לתופעות הפוכות: דיכאון, מצבי חרדה שונים, פגיעה ביוזמה וברציה, אפאתיה, ירידה בתפקוד המיני והפרעות שינה. מבחינה פיזית, שימוש ממושך עלול לגרום לפגיעה במערכת החיסון, לשינויים ברמת ההורמון הגברי טסטוסטרון ולפגיעה במחזור הווסת אצל נשים.
   
אופיאטים (אופיום, הרואין)

זוהי קבוצה של חומרים בעלי השפעה מרגיעה (סדטיבית) הגורמים בשימוש אפיזודי לתחושה פיזית נעימה של הרפיה, והרגשה של אופוריה. החומרים האלו יעילים מאוד בשיכוך כאב, ולכן אנשים הסובלים מכאב כרוני מצויים בקבוצת סיכון לפיתוח תלות בהם. תופעות לוואי נפוצות לשימוש הן עצירות וירידה ביצר המיני. לסמים אלה יש אפקט של סבילות (התרגלות), ונדרשת העלאה הדרגתית של הכמות לשם השגת אותה ההשפעה.
 
הסם הבסיסי מקבוצה זו הוא האופיום, המופק מצמח הפרג, ונצרך בעיקר בעישון. מהאופיום מפיקים את צורותיו המזוקקות – מורפין (המשמש ברפואה כמשכך כאבים), הרואין,קודאין ועוד. הנפוץ ביותר מביניהם הוא ההרואין, הנצרך בדרך כלל בהזרקה לווריד (אך גם בעישון ובהסנפה), והשפעתו חזקה וממכרת ביותר. מתאדון (אדולן) הוא אופיאט סינתטי המשמש במקרים רבים בתהליכי גמילה או כטיפול אחזקתי.
 
צריכה ממושכת של סמים אלה לאורך זמן נושאת עמה מגוון סכנות. ההשפעות הנפשיות כוללות שינוי התנהגותי, פיתוח תלות ותוקפנות והתנתקות הדרגתית מעבודה או קשרים חברתיים. הצורך בסכומי כסף גדולים להשגת הסם מוביל במקרים רבים להידרדרות לעבריינות. סכנה נוספת נובעת משימוש במחטים הנגועות במחלות שונות.
 
הגמילה הפיזית מסמים אופיאטים כרוכה בסבל פיזי רב ותסמיניה כוללים אי-שקט, חוסר שינה, כאבי שרירים ופרקים, הפרשות מהאף והעיניים, כאבי בטן, הקאות ושלשולים, דופק מואץ ותנודות בחום הגוף.

עם זאת, תסמינים אלו אינם מסוכנים לאדם בריא והם חולפים בתוך כשבוע במקרה של הרואין או מורפין, ופרקי זמן משתנים בחומרים אחרים. בנשים הרות, מהווה תסמונת הגמילה סכנת חיים לעובר.
 
טיפול הגמילה מאופיאטים כולל תחילה דה-טוקסיפיקציה ("התנקות" מהסם), ובהמשך, תהליך מסודר של שימוש הולך ופוחת בתחליף סם – מתדון (אדולן) או סובוטקס, שניתנים כיום במרפאות מיוחדות לנגמלים.

ובכל זאת, ככל הנראה עקב התלות הנפשית הגדולה, פחות משליש מהמכורים שמנסים להיגמל מצליחים בכך. ברוב המקרים ניתן טיפול ממושך (אחזקתי) בתחליף הסם, מתוך כוונה להפחית את הסיכונים שבשימוש בהרואין (למשל מזרקים נגועים).
   
אמפטמינים ומתא-אמפטמינים (ספיד, אקסטזי)

אמפטמינים הם קבוצה רחבה ביותר של חומרים סינתטיים מעוררים, שהמשותף להם הוא יצירת תחושה של ערנות יתר ואופוריה, לצד תופעות לוואי של הרחבת אישונים, חוסר תיאבון, הזעה, יובש (שללא שתייה מספקת עשוי להוביל להתייבשות), עלייה בלחץ הדם ולעתים הפרעה בקצב הלב. בתום ההשפעה, נוצר בדרך כלל אפקט הפוך של "דאון", העשוי להתבטא בחוסר מרץ אך גם בדיכאון או חרדה.
 
תת קבוצה של חומרים אלה, הקרויים לעתים "אמפטמינים מעוצבים" (Designer Amphetamines), כוללת את הסם הנפוץ "אקסטזי", שהחומר הפעיל העיקרי בו הוא מתאמפטמין בשם MDMA.

פרט להשפעה הממריצה והמרוממת המאפיינת את האמפטמינים ככלל, חומרים אלה, המהווים חלק ניכר מ"סמי המסיבות", משפיעים גם על התפיסה החושית של האדם. הם גורמים לתחושה המתוארת כאהבה רבה לסובבים, שמלווה באופוריה וכן בשינויים בתפיסה החושית (אולם נדיר שיגרמו להזיות כמו סמי הזיה כגון LSD).
 
חשוב להזכיר כי מאחר וייצורם של חומרים אלה קל באופן יחסי והם מיוצרים במעבדות פיראטיות, לעתים קרובות מכיל הסם שאריות של חומרים נוספים, חלקם רעילים ביותר, הנוצרים בעת הייצור. יתרה מכך, כמו "סמי הרחוב" האחרים, לעתים קרובות קיים פער ניכר בין התכולה ה"מוצהרת" של החומר הנצרך לבין המצוי בו בפועל – הן מבחינת הרכב החומרים והן מבחינת כמותם.

קיים גם פער בין "סדרות ייצור" השונות, ולא מן הנמנע שחלק ממקרי ההרעלה בנטילת חומרים אלה קשורים בחוסר אחידות זה.
 
השימוש באפמטמינים ובמתאמפטמינים עלול ליצור תלות קשה. קיימים ממצאים המראים כי שימוש כרוני משפיע באופן בלתי הפיך על פעילות המוח, ועלול להוביל בין היתר לפיתוח התקפים פסיכוטיים, לפגיעה בזיכרון ולפגיעה בתפקודים הקשורים בסרוטונין מוח, עם הגברת הסיכון להפרעות חרדה ודיכאון.
 
בשנים האחרונות נפוצו בישראל סמים חוקיים לכאורה מסוגים שונים, הנמכרים בקיוסקים בצורת אבקות, כדורים או נוזלים (המוכר ביותר הוא ה"חגיגת", שמכירתו נאסרה בחוק ב-2006). אלו הם, לרוב, אמפטמינים או מתאמפטמינים בצורות שונות, והשפעותיהם כמו גם תופעות הלוואי שלהם דומים למתואר.
   
קוקאין

קוקאין (קוק, קוקה, קריסטל, קראק) הוא סם ממריץ רב עוצמה המזוקק לאבקה לבנה מעלי צמח הקוקה (שגדל בדרום אמריקה). הסם, הנצרך בדרך כלל בהסנפה או בעישון, יוצר תחושת התרוממות רוח וביטחון עצמי מוגבר, המלוות בתופעות לוואי של יובש, דיכוי רעב, הזעה ודופק מואץ.
 
הקוקאין גורם לנזקים מגוונים: פעולת ההסנפה גורמת לפגיעה בריריות, ושימוש כרוני מוביל לנזלת ואף לדימום מהאף. בנוסף, הוא עלול לגרום לכיווץ רב עוצמה של כלי דם בלב ובמוח ולגרום בכך לאוטם בשריר הלב (התקף לב) או לאירוע מוחי, גם אצל אנשים צעירים ובריאים.

שימוש ממושך בסם מגביר את הסיכון להפרעות כרוניות במצב הרוח, להפרעות שינה ולאובדן החשק המיני. בנוסף, בקרב משתמשים בקוקאין יש שכיחות גבוהה של תסמינים פסיכוטיים (מחשבות שווא, הזיות).
 
השפעתו של סם זה קצרה, ולאחר שתחושת האופוריה הרגעית פגה, מופיע צורך מיידי למנת סם נוספת, עקב אפקט ה"דאון" – ירידה במצב הרוח, עצבנות ואף דיכאון וחרדה. הצורך לשוב וליטול מנת סם נוספת בתוך זמן קצר מוביל לדפוס שימוש של "בולמוס" – צריכת כמות גדולה של סם בפרק זמן קצר (למשל, בסוף שבוע). מצב זה מוביל במקרים רבים להתפתחות מהירה ביותר של תלות, בייחוד עם המעבר לגרסאות מעובדות (וזולות יותר) של קוקאין, כגון "קראק".
   
סמי הזיה (הלוצינוגנים)

זוהי קבוצה רחבה של סמים, חלקם מצויים בחומרים טבעיים שונים וחלקם מופקים באופן סינתטי, שהשפעתם העיקרית מתבטאת בשינויים במצב הרוח ובתפיסה (פרספציה), שבמינון גבוה יוצרים מצב הדומה לפסיכוזה, של בלבול, אובדן בוחן המציאות ואף מחשבות שווא והזיות (מצב זה מכונה "טריפ"). רוב הסמים הללו נלקחים בבליעה, והשפעתם נמשכת שעות רבות, ובמינון גבוה – אף ימים שלמים.

מבחינה פיזית, הם גורמים לערנות יתר, להרחבת אישונים ולדיכוי רעב. בנוסף, הם גורמים לעלייה בקצב הלב, בלחץ הדם ובחום הגוף – שבמקרים קיצוניים ובמינון גבוה עלולים אף להוביל למקרי מוות.
 
סם ההזיה הנפוץ ביותר ה-LSD (אסיד). סם הזיה סינתטי בולט נוסף הוא DMT, וישנם גם עוד חומרים טבעיים רבים שהשפעתם הזייתית והשימוש בהם נפוץ. ניתן למנות ביניהם סוגים שונים של פטריות, קקטוסים כגון סן-פדרו או פיוטה (שממנו מופק החומר מסקלין), איאאואסקה ועוד רבים.
 
סמי ההזיה אינם ממכרים פיזית, וגם התלות הפסיכולוגית בהם נמוכה: בניגוד לסמים אחרים, רוב המשתמשים בסמי הזיה שומרים על דפוס של שימוש אפיזודי, ולא יומיומי. עם זאת, משתמשים רבים ישובו לצרוך את הסם בניסיון לשחזר את התחושות מהפעמים הראשונות – "הטריפ הטוב". בנוסף, ל-LSD יש אפקט מהיר למדי של התרגלות, וצרכנים קבועים ישאפו בדרך כלל להעלות את המינון.
 
הסכנה העיקרית מסמים אלה היא ההשפעה הנפשית מרחיקת הלכת שלהם. ראשית, תחת השפעת החומר תיתכן פגיעה בשיפוט שעלולה להוביל להתנהגויות שטומנות בחובן סכנות שונות (למשל, ניסיון "לעוף"). בנוסף, גם שימוש חד פעמי עלול להוביל להתקף חרדה חריף, הנובע מהפחד מפני אובדן שפיות. שימוש ממושך מגביר את הסיכון להפרעות פסיכוטיות שונות, ועלול להיות טריגר להתפתחות סכיזופרניה, כאשר קיימת נטייה מוקדמת לכך.
 
תופעה מוכרת היא הפלשבק – הישנות פתאומית של חוויית ה"טריפ" או חלק ממנה, זמן רב לאחר לקיחת הסם. ההסבר לתופעה זו אינו ידוע.
   
קפאין והתמכרות לקפאין

קפאין הוא החומר המעורר הנפוץ ביותר בשימוש בעולם. הוא מצוי בין היתר בקפה, שבו ריכוזו הוא הגבוה ביותר, וכן בתה, שוקולד, במשקאות קולה ובמשקאות קלים נוספים. ההשפעה העיקרית שלו היא הגברה מתונה של הערנות, ורבים משתמשים בו לצורך זה.

הקפאין מעורר את מערכת העצבים באופן עקיף – הוא אינו מגביר ערנות, אך הוא מאט תהליכים של ירידה בערנות כתוצאה מעייפות. מבחינה פיזית, הוא גורם לעלייה בקצב הלב ובלחץ הדם, וכיווץ של כלי דם במוח, שיכול להתבטא בכאב ראש.
 
עיקר נזקי הקפאין מורגשים במינונים גבוהים (מאות מ"ג ליום). התופעות הבולטות הן עצבנות וחוסר מנוחה, חרדה, והפרעות שינה. תופעות פיזיות שיכולות להתלוות לצריכת קפה מוגברת לאורך זמן הן רעידות, הפרשת חומצה מוגברת בקיבה והפרעות קצב הלב. צריכה מוגברת וכרונית של קפה יוצרת גם תלות פיזית, וגמילה ממנה כרוכה בעייפות, עצבנות וכאבי ראש שיכולים להיות קשים.
   
ברביטוראטים

קבוצה של תרופות המשמשות להרגעה או הרדמה, שפעולתן העיקרית היא דיכוי פעילות מערכת העצבים המרכזית. שימוש ממושך בהן גורם לפיתוח תלות וסבילות (קראו עוד על התמכרות לתרופות). השימוש בהן היה נרחב ביותר בעבר, אך הוא פסק כמעט לחלוטין מאז תחילת השימוש בתרופות בעלות תופעות הלוואי המועטות והבטוחות יותר ממשפחת הבנזודיאזפינים.
   
ניקוטין והתמכרות לניקוטין

ניקוטין, החומר הפעיל בטבק הסיגריות, הוא חומר מעורר שהשפעתו הפיזית היא מיידית, אך היא חלשה למדי וכמעט שאינה מורגשת. עם זאת, עישון רציף, בדומה לצריכת קפאין, מדכא עייפות. בכל מקרה, באופן פרדוקסלי, רוב המעשנים מדווחים שהסיגריות דווקא "מרגיעות" אותם.

נראה שהסיבה לכך היא בעיקר פסיכולוגית, אך מחקרים פיזיולוגיים עדכניים מצאו גם כי סיגריות אכן מביאות להפחתת חרדה, וכן מסייעות בשיפור הריכוז ובסינון גירויים מהסביבה. השפעה פיזית נוספת של הניקוטין היא דיכוי תיאבון.
 
הניקוטין הוא חומר ממכר פיזית, ובהעדרו, מעשנים קבועים יחושו תופעות גמילה כגון עצבנות, חוסר מנחה ואף דיכאון. העישון יוצר גם תלות נפשית חזקה, בין היתר בשל המאפיינים החברתיים שלו.
 
הניקוטין עצמו אינו מזיק לגוף, אך חומרים רבים ושונים המצויים יחד עמו בטבק, ובראשם העטרן, גורמים, בשימוש ממושך, לנזקים קשים ומגוונים, בעיקר למערכות הנשימה והדם. בין המחלות שיכולות להיגרם באופן ישיר כתוצאה מעישון טבק, ניתן למנות מחלות לב שונות, סתימות בכל דם, שבץ מוחי, מחלות נשימתיות שונות, סרטן ריאות, סרטן הפה והגרון, ועוד.

הסיכון ללקות בכל אחת מהמחלות הללו עולה ככל שכמות הסיגריות היומית עולה, וככל שמשך זמן העישון הכולל מתארך. עם זאת, הנזקים הם הפיכים – הריאות יכולות לנקות את עצמן בהדרגה, וכיום מאמינים שהפסקה מוחלטת של העישון, אצל אדם בריא, יכולה בסופו של דבר להשיב את הסיכון ללקות במחלות אלה לרמה ממוצעת.

סמים נדיפים

חומרים נדיפים, הכוללים דבקים, דלקים, חומרי ניקוי, תרסיסי צבע, מדללי צבע, נוזלי מציתים, גז מזגנים וגז צחוק, זמינים וזולים יותר מכל סם אחר, ואת רובם ניתן להשיג בצורה חוקית. רבים ממוצרי הבית יכולים לשמש כחומרי שאיפה, ולכן השימוש בהם נפוץ בקרב ילדים ובני נוער.

הם יוצרים הרגשת סחרור והתעלות זמנית כשאדי החומר נשאפים ונספגים בדם דרך הריאות. תופעות נפוצות הן פגיעה בקואורדינציה ואובדן יכולת השיפוט. ההשפעה היא לרוב קצרה, ונמשכת מספר דקות.
 
הסכנות בשאיפת חומרים אלה הן מגוונות. החומרים מגרים את דרכי הנשימה, ועלולים לגרום לדלקות חריפות, שיעול חמור ודימום באף. בנוסף, עלולים להיגרם נזק מוחי עם תופעות של שכחה (אמנזיה), שינויי מצב רוח קיצוניים, רעד ואף שבץ. סכנה בולטת נוספת מוכרת במקרה של גז מזגנים - תאונות של נפילה ממבנים גבוהים לאחר שאיפת הגז.

מנת יתר של סמים

מנת יתר של סם או של תרופה (או של כל חומר אחר), היא מצב שבו חומר נצרך על ידי אדם בכמות שעולה על יכולת ההכלה של הגוף, ופוגעת בחילוף החומרים שלו. זהו מצב של הרעלה, שעלול לגרום לנזק בלתי הפיך ואף למוות.

הסיכון לצריכה של מנת יתר גובר כשאדם מפתח סבילות לחומר, ונאלץ להעלות עוד ועוד את המינן שהוא צורך כדי להשיג את אותה ההשפעה (זהו מצב המאפיין תהליך של התמכרות לחומר). צריכת מנת יתר היא גם אחת הצורות הנפוצות של התאבדות או ניסיון אובדני.
   
סבילות (התרגלות) לסם

מצב שבו חלה ירידה הדרגתית בתגובה של אדם לתרופה או סם, ויש צורך להעלות את המינון הנלקח כדי להשיג את אותה ההשפעה. סבילות מופיעה פעמים רבות לצד פיתוח תלות בחומר, במסגרת התהליך המביא להתמכרות.

תלות

תלות היא השפעה גופנית או נפשית של נטילת חומר מסוים, בדרך כלל תרופה או סם, שמתבטאות בצורך להמשיך לצרוך אותו, ובקושי לתפקד בלעדיו. הפסקת החשיפה אליו גורמת לתסמיני גמילה (Withdrawal), שיכולים להיות קשים.

במקרים רבים, התלות מתפתחת לצד תהליך של פיתוח סבילות לחומר, שבגללה האדם נאלץ להעלות בהדרגה את המינון שהוא צורך, כדי להשיג את אותה ההשפעה. פיתוח תלות הוא התהליך הבסיסי שנמצא במרכז תופעת ההתמכרות.
 
התפתחותה של תלות בחומר היא תהליך שמגוון גורמים נוטלים בו חלק: תורשתיים-מולדים, רגשיים, סביבתיים וכאלה שקשורים בהשפעתו של החומר הספציפי הנצרך. מבחינה ביולוגית, קיימים מנגנונים שונים הלוקחים חלק בהתמכרות וקיימים הבדלים בין החומרים השונים באופיה הביולוגי של ההתמכרות.

בימינו הולכת ומיטשטשת ההפרדה שהיתה מקובלת בעבר בין "תלות פסיכולוגית" לבין "תלות פיזית"; טשטוש זה נובע בעיקר מממצאי המחקר המדעי בתחום, שהעמיקו את הבנת התהליכים הפיזיולוגיים המתרחשים במוח בעת התמכרות.
 
כך, למשל, אותרו אזורים במוח שתפקודם קשור קשר הדוק ליכולת לחוות עונג וסיפוק: מדובר במספר אזורים במוח הקשורים ביניהם במה שמכונה "מעגל התיגמול". חומרים שונים מפעילים אזורי מוח אלו בעוצמות שונות (בקוקאין, למשל, העוצמה היא רבה ביותר).

ככל שצורכים את החומר יותר, מתעורר צורך גופני ונפשי לשחזר את התחושות החיוביות החזקות, ואם לא מגיעה "אספקה חיצונית" של החומר, נוצרת כמיהה עזה אליו.
 
מעבר לכך, ישנם חומרים, למשל הרואין, שבנוסף להשפעה על "מעגל התיגמול", הם משפיעים גם על מנגנונים מוחיים נוספים ועל מערכות גופניות מחוץ למוח שמפתחות תלות בחומר. זהו המצב שמכונה לעתים "תלות פיזית", שבה מעבר לתחושת הכמיהה לחומר, היעדר אספקה שלו בא לידי ביטוי פיזי חזק בצורת תסמונת גמילה.

אלו הם תסמינים הקשורים לחוסר בחומר למערכות הפיזיולוגיות שהושפעו על ידו – מה שמכונה "קריז". במקרה של הרואין, למשל, מדובר בכאב, דמעת, שלשול, אי שקט ועוד. במצבים אלה, התלות בחומר לא נובעת רק מהכמיהה או מהאפקט שלשמו הוחל בצריכת החומר, אלא מהצורך התמידי להמנע מתסמיני הגמילה הלא נעימים.


Bookmark and Shareחדשות אחרונות
-לדעת יותר על טיפול משפחתי יעיל לחיי משפחה טובים יותר!
-נשירת שיער ועישון סיגריות - מה הקשר אם בכלל...
-מודיעין עסקי ותחרותי - מידע עסקי במרחק לחיצה מכאן...
-על זוגיות ובלעדיה - למה כל כך הרבה אנשים חיים לבד?
-סחר הוגן Fair Trade - למען כלכלה הוגנת
-עייפות - המדריך המלא למי שחש עייפות כרונית ובכלל
-ראש פינה מחכה לך - צימרים אטרקציות והרבה חופש
-הסכם ממון מהו ומי צריך אותו?
-טיולי זריחה מאוחרים - מסלולי טיול לכיוון הזריחה
-יש לי יום יום ספא יש לי ספא יום יום
-כלבים גזעיים? חתולים גזעיים? איך יודעים מי גזעי באמת?
-נווה אטי"ב - שלג חרמון חופש ושקט בצפון הקר
-פרסום ממומן באינטרנט בכלל ובגוגל בפרט CPC או CPM
-לימודי אנגלית באינטרנט - Do You Speak English?
-סקי בחרמון - חוויה חורפית באתר החרמון
-פסטיבל דרום אדום בנגב - כל המידע באינטרנט
-רשלנות רפואית בטיפול בקשישים ובני גיל הזהב
-גיל הזהב - פסיכוגריאטריה ועולם האינטרנט
-צימרים ברגע האחרון מוצאים רק באינטרנט
-דיו טונרים וכל מה שצריך למדפסת - הכל באינטרנט
-דמיון שעשוי להפוך למציאות - רעידת אדמה בישראל
-הוצאה לאור בצעדים פשוטים - הדרך לצאת מהמגירה
-קושי באורגזמה או העדר אורגזמה
-שפיכה מוקדמת Ejaculatio praecox הפרעה בתפקוד המיני
-הפרעות בעוררות מינית – זקפה או סיכוך
-ירידה בחשק המיני אצל גברים / נשים
-נפגעת בתאונה? פיצויים לנפגעי תאונות דרכים בישראל
-פרסום באינטרנט פשוט יותר טוב מכל שיטת פרסום אחרת
-תיירות כפרית בישראל - איפה, מי, למה וכמה
-המלצות אינטרנט 2 על צימרים בנגב
-דפדפנים - הצד הוירטואלי של המכונה
-מצלמות אינטרנט - כל מה שצריך לדעת
-מדיה חברתית - המהפכה החברתית החדשה
-טוויטר - המיקרובלוגינג הפופולרי בעולם!
-קינדל של אמזון - ספר אלקטרוני Amazon Kindle
-צימרים בקיבוצים - חופשה משפחתית בקיבוץ זה נופש ישראלי
-שוקולד באינטרנט – דוגמה להתפתחות המדיום האינטרנטי ככלי שיווק בישראל
-לימודי תעודה – מידע על לימודי מקצוע, קורסים מקצועיים
-לימודי ניהול לתואר ראשון - מכללה או אוניברסיטה?
-דם טבורי מציל חיים - שימור דם טבורי בישראל
-מבחן פסיכומטרי - מיתוסים על לימודי פסיכומטרי
-Link Building Services - Link Building Packages
-אזכורים שליליים באינטרנט - מחיקת אזכורים שליליים בגוגל
-אלבום תמונות של קדידי - תמונה מגיל 3 וקצת
-ניהול תיקי השקעות באינטרנט - מגמה חדשה בשוק ההון
-תביעות נגד גוגל - מי תובע את גוגל
-תוכן סלולרי - הורדת תוכן למכשיר סלולארי
-רדיו באינטרנט - שידורי רדיו אונליין באתרי אינטרנט
-תגי מטא וחשיבותם בפעילות קידום אתרים
-משחקי מחשב - משחקים במחשב שלך
-שידורי ערוץ 10 באינטרנט - ערוץ 10 אונליין
-טלוויזיה ישראלית באינטרנט - שידורי טלויזיה באינטרנט
-חסכון בחשמל כי חשוב לחסוך חשמל
-איפה לומדים קידום אתרים - לימודי קידום אתר
-streaming - וידאו לאתרי אינטרנט בטכנולוגיית סטרימינג
-החוק למניעת קבלת דואר זבל באינטרנט
-גאדגטים - עולם הגאדגט באינטרנט
-קורס קידום אתרים - לימודי קידום באינטרנט
-קניית דומיין ישראלי - רישום דומיין ישראלי חדש
-מתנות באינטרנט - רכישה דרך אתרי מתנות
-שש בש באינטרנט - משחקים אונליין
-גניבת זהות - כיצד להתגונן מפני פישינג באינטרנט
-חדשות ערוץ 2 באינטרנט - מקו, רשת וקשת
-תקנון שימוש באתרי אינטרנט - תקנונים להגנת זכויות יוצרים
-עיצוב אתרים באינטרנט - עיצוב אתר שיווקי
-פרסום בגוגל - ככה לא בונים קמפיין!
-אחסון אתרים - מידע על הוסטינג, חבילות איחסון אתרים איכותיות
-קורס פסיכומטרי, לימודים, תרגול והכנה לבחינה פסיכומטרית
-אתרים גזעניים באינטרנט - היכן עובר הגבול?
-מידע באתרי אינטרנט על שערים חשמליים
-חדשות מחלקה ראשונה בעיצוב חדש - חדשות 1 במקום NFC
-לימודי אינטרנט - מסלול חדש של אוניברסיטת תל אביב
-אימון לחיים - יצירת איזון ושביעות רצון בכל תחום
-כרום, הדפדפן החדש של גוגל - לטוב ולרע
-חדשות ערוץ 2 משיקים אתר אינטרנט חדש
-גיל הזהב - היכרויות, שירותים פסיכולוגיים, פסיכוגריאטריה ומידע באינטרנט
-חיפוש צימרים באינטרנט - תיירות ונופש בישראל
-רבנות - מידע באינטרנט על הליך הרישום לפני נישואין
-פרסום באינטרנט - כל מה שרצית לדעת ואיך לפרסם
-האח הגדול - ריאלטי עם רייטינג מוביל ומתכון מנצח
-העתקת תוכן באינטרנט - עוד זכויות יוצרים - עורך דין לשרותך
-מידע על שמאי מקרקעין באתרי אינטרנט
-ביטוח אונליין - רכישת פוליסת ביטוח באינטרנט
-אינטרנט מהיר - איך לבחור ספק אינטרנט מהיר
-שומר שבת באתר אינטרנט - אתרים שומרי שבת באינטרנט
-קידום אתר - כמה זמן זה לוקח?
-מכירות באינטרנט - שיש למטבחים, מדרגות שיש
-מידע באינטרנט - פירזול, אחסון, עיצוב, רהיטי אלומיניום ועוד...
-האם גוגל קורס? גוגל לא עובד בגלישה עם פיירפוקס
-מדריך אתרים - גני אירועים לחתונה המושלמת
-מקושרים - וואלה רוכשת שליש מהמיזם
-עו"ד רשלנות רפואית - עוד מדריך בחירת עורך דין
-יחסי ציבור באינטרנט - כלים שימושיים
-דרושים – 85 אחוז מהמודעות מתפרסמות ברשת האינטרנט
-דיאטה אונליין – דיאטות וטיפים - הרזיה באינטרנט
-קידום עסקים באינטרנט - כל אחד יכול!
-טיפוח פרחים - לקט טיפים ועצות מאתרי אינטרנט מובילים
-מסחר אלקטרוני - כל מה שחשוב לדעת על מכירות באינטרנט
-טיולי טרקטורונים - מסלולי טיולים באינטרנט ומידע למטייל
-פסיכולוג וירטואלי - תמיכה באינטרנט
-מידע על לימודי משפטים באינטרנט - תואר ראשון במשפטים
-קידום אתרים אפקטיבי - החלפת קישורים
-בית חכם - שליטה דרך האינטרנט
-פרסום עסקים באינטרנט - המדריך המלא
-סינון אתרים - חסימת תכנים מזיקים באינטרנט
-מידע על מלגות לימודי הנדסה ומסלולי לימוד
-בניית אתרים בפלאש - לא הכל אבוד...
-טיפים לקידום אתרים - בנייה, אחסון ואפיון האתר
-קידום אתרים - לכידת קישורים טבעיים
-אימון אישי לקריירה - הדרך שלך להצליח בכל עבודה
-בניית אתרים חינם בתוך אינדקס עסקים
-עבודה בחו"ל - חפשו באינטרנט
-בתי השקעות באינטרנט - בחירת בית השקעות
-תוכניות שותפים - איך לעשות כסף באינטרנט?
-קידום אתרים אפקטיבי - בניית עמודי נחיתה איכותיים
-אינטרנט אלחוטי חינם - נקודות חמות
-עיתונות כלכלית באינטרנט - כלכלה ועסקים
-מהו בלוג ואיך בונים בלוגים?
-התחזות באינטרנט - 40 חודשי מאסר
-חוק סינון אתרים - משפט פומבי
-משפט פומבי לחוק צנזורה באינטרנט
-חדשות אינטרנט - מניית יאהו בירידה
-מנוע חיפוש תמונות חדש - הסוף לתגיות
-חדשות אינטרנט - מיקרוסופט ממשיכה לשקול השתלטות על יאהו
-עידוד אנורקסיה באינטרנט - חוק חדש בצרפת
-סרטים באינטרנט - VOD של ערוץ זולה
-דנקנר מתעניין ברכישת HOT
-פייסבוק - האם זו תחילתו של הסוף?
-דיני אינטרנט - זכויות יוצרים באינטרנט
-ועידת האינטרנט של TheMarker
-פשעים באינטרנט - כיצד מתבצעות הונאות באינטרנט?
-חדשות אינטרנט - מוזיאון ישראל משיק אתר חדש
-סקייפ - גוגל במגעים לרכישת השירות
-פייסבוק - מה עם פרטיות גולשים?
-חדשות אינטרנט - דירוג ספקיות אינטרנט
-פלאפון בשיתופי פעולה בתחומי אינטרנט
-הישרדות באינטרנט - הריאלטי עולה מדרגה
-בזק - שוק התקשורת הישראלי
-חדשות אינטרנט - חוק מניעת דואר זבל
-מדריך שימוש בגוגל - לכו חפשו...
-גולשי אינטרנט לפי מגזרים, גילאים ומגדרים
-דו"ח גרונאו - בזק תאפשר למתחרים שימוש בתשתית שלה
-מהירות אינטרנט באירופה, לעומת ישראל
-טלוויזיה באינטרנט - תקשורת 2008
-חדשות אינטרנט - אתרים מובילים לחודש פברואר
-חדשות אינטרנט - HOT תהפוך לספקית אינטרנט
-קיבולת התעבורה באינטרנט לא עומדת בקצב השימוש
-חדשות אינטרנט - כתב אישום נגד בלוגר
-חדשות אינטרנט - מכירת סמים באינטרנט
-פרסום באינטרנט - הנפקה של סטארט אפ ישראלי
-שיתוף קבצים - וידאו באינטרנט
-פדופיליה באינטרנט - עבירות מין באמצעות מחשב
-זכויות יוצרים באינטרנט - צו מניעה לאתר ישראלי
-ooVoo - שיחות וידאו באינטרנט, מפיקה ריאלטי עם סוכנות יולי
-שיתוף קבצים - אתרי שיתוף קבצים מובילים
-חוברות פורנו לח"כ שתמכו בחוק צנזורה באינטרנט
-חדשות אינטרנט - רשת אינטרנט חלופית
-חדשות אינטרנט - פייסבוק, חשיפת מידע בטחוני
-חוק צנזורה באינטרנט - עבר בקריאה ראשונה
-חדשות אינטרנט - השוואה בין ספקי אינטרנט מהיר
-דיני אינטרנט - סימנים מסחריים באינטרנט
-חדשות אינטרנט - היקף הרכישות באתרי מסחר אלקטרוני
-חדשות אינטרנט - מהלך חדש של גוגל, פרסומות וידאו
-פרטיות גולשים באינטרנט - גוגל יודעים הכל
-חדשות אינטרנט - עמודי אינטרנט זדוניים
-חדשות אינטרנט - האקרים של RBN דורשים פרוטקשן
-דיני אינטרנט - צנזורה ומעמד רשת האינטרנט
-חדשות אינטרנט - אינטרנט במגזר הערבי, לעומת המגזר היהודי
-חדשות אינטרנט - הדו"ח השנתי של גוגל
-עוזר אינטרנט אישי - פיתוח ישראלי
-חדשות אינטרנט - רון קופמן בשעשועון שיחות וידיאו באינטרנט
-אינטרנט לחרדים, מה חושב הנוער?
-אינטרנט בישראל - היקף חשיפה לחודש ינואר 2008
-אלבום תמונות של קדידי באינטרנט - מיהו קדידי
-שעשועון אינטרנט חדש לסדרה "בובות"
-חדשות אינטרנט - אינטרנט לגיל הזהב
-דיני אינטרנט - לשון הרע, טוקבקים
-Smile 012: אינטרנט זהב וקווי זהב מתמזגות למותג חדש
-Yahoo Live - שירות Blogtv חדש של יאהו
-יאהו תדחה את הצעת הרכש של מיקרוסופט
-תוכנות ריגול - משפט באינטרנט
-זעזועים בעולם האינטרנט: יאהו - גוגל - מיקרוסופט
-לקוחות יס יקבלו אינטרנט, בלי קו טלפון של בזק
-משבר בבנקים הוירטואליים של סקנד לייף
-גוגל זועמת על הצעת הרכש של מיקרוסופט ליאהו
-NFC יפרסמו כתובות IP של טוקבקיסטים
-מיקרוסופט מציעה לרכוש את יאהו ב - 44 מיליארד
-חיבור אינטרנט - אינטרנט 2 הישראלי מציג את המדריך המלא
-חדשות אינטרנט - תוכנת מסרים ICQ6 בעברית
-בועת האינטרנט - תודעה וירטואלית
-הערוץ הישראלי באינטרנט
-חדש ברשת: מילון אינטרנט אנגלי - עברי ועברי - אנגלי
-משפט באינטרנט - נייטרליות הרשת וחוקי אינטרנט
-שיחות וידאו חינם - סיסקו מביאה את oovoo לישראל
-אינטרנט 2 הישראלי - היסטוריה של האינטרנט
-כנס אינטרנט 2008
-2007 - אילו אתרים נמצאים בצמרת הישראלית?
-וואלה - יאהו שיתוף פעולה בישראל
-אינטרנט 2 בישראל - עובדים בגוגל ישראל ובכלל
-Internet 2 in Israel - מוצרים רפואיים, תרופות באינטרנט
-Internet 2 in Israel - מידע רפואי באינטרנט
-גוגל פלוס
-ביטוח רפואי או ביטוח בריאות
-פסוריאזיס או ספחת
-ניהול תדמית בפייסבוק לעסקים
-רפואת שיניים
-ניתוחים Surgery or operation
-תרופות נגד דיכאון Antidepressants
-הפרעות מצב רוח בילדים ונוער
-הפרעה דו קוטבית - מאניה דיפרסיה
-הנהלת חשבונות באינטרנט
-איך מטפלים בדיכאון?
-סוגי דיכאון - מג'ורי מינורי פסיכוטי ודיסתימה
-מה קורה לגוף בדיכאון
-רפואה אלטרנטיבית משלימה
-לימודי תקשורת חזותית
-לימודי אדריכלות נוף
-לימודי אדריכלות ועיצוב פנים
-לימודי עיצוב תעשייתי
-לימודי הנדסת טכנולוגיות מים
-לימודי הנדסת קירור ומיזוג אוויר
-לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה
-לימודי הנדסה אזרחית
-לימודי הנדסת כימיה תרופתית
-לימודי הנדסת מכונות
-לימודי הנדסת תעשייה וניהול
-לימודי הנדסת אלקטרוניקה
-לימודי הנדסת חשמל
-לימודי הנדסה
-לימודי הנדסת תוכנה
-טיפול באוסטיאופורוזיס - הדרך לטפל במחלה
-אוסטיאופורוזיס - עובדות על המחלה
-סבוריאה והעור שלכם
-רשלנות רפואית בבדיקת עיניים
-היפנוזה
-מה גורם לדיכאון?
-בעיות פוריות אצל נשים
-נתונים על דיכאון - סטטיסטיקה
-דיכאון או הפרעות מצב רוח
-גוגל בכל פינה
-התקרחות גברים בישראל
-הרנסאנס האיסלאמי
-מחלות לב וכלי דם
-בזק בינלאומי שירותי טלפון מבוסס אינטרנט
-מחלת הסרטן
-בעיות בתפקוד מיני
-התמכרות לסמים
-בטיפול כמעט חינם
-דיאטה תזונה
-קוסמטיקה
-רפואה ומשפט
-צימרים בנגב
-בריאות הנפש
-רפואת עיניים
-סוכרת
-SEOPR
-שפעת החזירים
-סיגריות אלקטרוניות
-ויזה לארה"ב או לקנדה
-ניתוחים פלסטיים
-רפואה אסתטית
-מידע על תרופות סבתא
-מעקב הריון, לידה, אחרי לידה
-בריאות ברשת - בריאות האשה, רפואת נשים
-בריאות ברשת
-אודי פוזיס, בועז דקל - מה הקשר?
-המרכז למימוש זכויות רפואיות
-עוד רשלנות רפואית
-פרסום מאמרים
-גיל הזהב
-חדרים נקיים
-אימון באינטרנט
-לעשות כסף באינטרנט
-לימודים באינטרנט
-קידום אתרים
-פייסבוק
-מעקב באינטרנט
-אינדקס חדשות ותקשורת
-מדריך אתרים
-אינדקס קידום אתרים
-אינדקס אחסון אתרים
-אינדקס בניית אתרים
-מהו אינטרנט
-דיני אינטרנט
-תודעה וירטואלית
-חדשות

קישורים
- טיפולים קוסמטיים
- סיגריות אלקטרוניות
- בריאות הנפש אונליין
- פסיכולוג וירטואלי לשירותך
- טיפול פסיכולוגי במחיר שפוי
- בריאות האישה
- דיאטה ותזונה נכונהפיצויים לנפגעי תאונות דרכים | רכישת ביטוח באינטרנט | שפעת החזירים | הריון ולידה | תרופות סבתא | סוכרת | ניתוח פלסטי | מפת האתר
בריאות ברשת: אינטרנט 2 מביא סקירה על סוגי סמים נפוצים ועל התמכרות לסמים אסורים