אינטרנט 2 » איך מטפלים בדיכאון?

איך מטפלים בדיכאון? המדריך המלא!

לפני שניגשים לתרופות וטיפולים פסיכולוגיים - חשוב לוודא שאין סכנת התאבדות, ולזהות אם ישנם גורמים נקודתיים לדיכאון שאפשר לטפל בהם

הסקירה להלן מתייחסת לאופן הטיפול בכל סוגי הפרעות הדיכאון (מז'ורי, קל או דיסתימי), שהטיפול בהן דומה, אך לא במאניה-דיפרסיה, שהטיפול בה שונה, והתייחסות אליו מופיעה בהמשך הסקירה.
 
המרכיב החשוב ביותר, שדורש התייחסות מיידית כשניגשים למקרה של דיכאון, הוא סכנת ההתאבדות. המטפל חייב לברר ביסודיות אם קיימת סכנה כזו, באמצעות שאלות ישירות. חשוב להבין שעצם הבירור לא "מכניס לחולה רעיונות לראש".

אם יש לחולה תוכנית מפורטת לגבי הדרך והאמצעים להתאבד, והוא מתחיל להיפרד מהקרובים לו או לחלק את חפציו, מדובר בסכנה אובדנית ממשית. במקרה כזה יש הכרח לשמור עליו 24 שעות ביממה. במקרים קיצוניים, ובמיוחד כאשר אין משפחה תומכת, אין מנוס מאשפוז החולה כדי להציל את חייו.
 
מעבר לכך, בהתמודדות עם אדם שלוקה בדיכאון, חשוב להבין שהוא בעצם חולה - אין טעם לנסות ו"לשכנע" אותו להתגבר על מצבו בכוח רצונו, משום שיש ירידה משמעותית באנרגיה שלו וביכולתו להיות פעיל.

כשאומרים לאדם עם דיכאון "צא מזה", או "קח את עצמך בידיים", כפי שעל פי רוב אומרים הקרובים, בדרך כלל ההשפעה תהיה הפוכה - זה רק מרגיז ומייאש את החולה, משום שהוא באמת לא מסוגל לעשות זאת.
 
בנוסף, צריך לזכור שמצב דיכאוני יכול להיגרם על ידי מחלות, כמו למשל הפרעה בפעילות בלוטת התריס או פרקינסון, וכן על ידי סמים, למשל שימוש ממושך וכרוני בקנביס, או על ידי תרופות. במקרים כאלו, חשוב לזהות את הגורם, כי טיפול בדרך כלל לא ישיג תוצאה רצויה ללא טיפול בגורם הגופני הבסיסי.
 
הטיפול המקובל בדיכאון משלב טיפול תרופתי וטיפול פסיכותרפויטי (פסיכולוגי). בדרך כלל, כשהדיכאון עמוק וקשה, יש מקום קודם כל לטיפול תרופתי, ורק כשמושגת הקלה, ניתן להתחיל בטיפול פסיכולוגי.

תרופות נגד דיכאון - מהו הטיפול התרופתי?

במרכז הטיפול בדיכאון עומדות תרופות נוגדות דיכאון, שמתחלקות לכמה קבוצות. החדשות מביניהן יעילות למדי ותופעות הלוואי שלהן מועטות קלות, אבל צריך לחכות כמה שבועות עד תחילת ההשפעה

בתגובה לטיפול תרופתי, רוב החולים מחלימים בסופו של דבר באופן מלא, עם מציאתה של התרופה המתאימה עבורם. אבל ללא טיפול אחזקתי מונע, באחוז גבוה מהמקרים, הגלים הדיכאוניים חוזרים.

חולה שסבל משלושה גלים דיכאוניים (או שני גלים דיכאוניים ויש לו גם היסטוריה של דיכאון במשפחה), הסיכוי שלו לסבול מגל נוסף של דיכאון הוא גבוה, ולכן מומלץ במקרים האלה לא להפסיק את הטיפול התרופתי גם לאחר ההחלמה. יש הממליצים אפילו לא להוריד את המינון של התרופה, גם אחרי שההתקף עובר.
 
היצע התרופות נוגדות הדיכאון הקיים כיום הוא מגוון ביותר וכולל כמה קבוצות של תרופות. ככלל, רוב התרופות מתמקדות בוויסות פעולתם של המוליכים העצביים סרוטונין ונוראדרנלין, שיש קשר בינם למצב הרוח, למוטיבציה ולתחושות שונות נוספות. התרופות נבדלות ביניהן בעיקר בתופעות הלוואי, שיש לקחת אותן בחשבון כשמתאימים טיפול תרופתי אישי למטופל.
 
חסרונן העיקרי של רוב התרופות נוגדות הדיכאון הוא משך הזמן הממושך יחסית מתחילת הטיפול ועד תחילת ההשפעה - כארבעה עד שישה שבועות. בפרק זמן זה, עלולה להיות אף עלייה בחומרת הדיכאון או תסמיני חרדה, וחשוב להיות עם "יד על הדופק" לגבי מצב החולה, ובעיקר לגבי נטייה אובדנית.
 
מחלקים את התרופות נוגדות הדיכאון לקבוצות:

הדור הישן של התרופות כולל את קבוצת הטריציקליים ואת חוסמי ה-MAO. תרופות אלה יעילות, אך הן גורמות לתופעות לוואי מגוונות ומרובות, והשימוש בהן הולך ופוחת.

לפני למעלה מ-20 שנה חלה פריצת דרך בטיפול בדיכאון, עם פיתוחן של שתי תרופות: תחילה יצא הפבוקסיל באירופה, וזמן קצר לאחר מכן הפרוזאק בארה"ב – הידוע מבין התכשירים נוגדי הדיכאון.

תכשירים אלו ייסדו את קבוצת תכשירי ה-SSRI - Selective Serotonin Reuptake Inhibitors, שמעלים ספציפית את רמת המוליך העצבי סרוטונין במוח, וכוללים כיום גם את התרופות סרוקסט, ציפרמיל, ציפרלקס ולוסטרל.

אלו התרופות הנפוצות ביותר לדיכאון, והן יעילות גם לטיפול בהפרעות חרדה. הן עשויות לגרום לתופעות לוואי קצרות טווח שחולפות בתוך כשלושה שבועות, ובהן ניתן למנות בחילות (שמחמירות אם לא לוקחים את התרופות עם אוכל), עייפות, ובחלק מהתרופות אף עצבנות יתר.

תופעות לוואי ארוכות טווח, שמופיעות אצל חלק מהחולים, הן ירידה בחשק המיני והארכת משך הזמן עד להגעה לסיפוק מיני. לעתים, כשמחליפים את התרופה התופעה נעלמת. בחלק קטן מהמקרים רואים גם תופעת לוואי של ירידה ברמת הנתרן בדם. תופעות הלוואי האלו הן הפיכות עם הפסקת התרופה.

קבוצה נוספת היא תכשירי ה-SNRI - Serotonin and Noradrenaline Reuptake Inhibitors, שמעלים גם את רמתם של שני מוליכים עצביים במוח - סרוטונין וגם נוראדרנלין. על תכשירים אלה נמנים סימבלטה, אפקסור, רמרון ואיקסל.

הן ניתנות לחולים עם דיכאון קשה יותר, ובמיוחד עם האטה וחוסר ביוזמה ורצון. ניתן להשתמש בהן גם כטיפול לחולים שלא הגיבו לטיפול בתכשירי ה-SSRI, או שתכשירי ה-SSRI גרמו להם תופעות לוואי קשות.

בקבוצת NRI (Noradrenaline Reputake Inhibitors) תכשירים שמגבירים רק את רמת הנוראדרנלין, כשהבולט מביניהם הוא אדרונקס. הם ניתנים בין היתר כתוספת לתכשירי ה-SSRI, כדי לטפל בתופעות קשות של חוסר כוח ואנגריה.

תכשירים ממקור טבעי, שביניהם מתבלט רמוטיב, המופק מצמח ההיפריקום. מנגנון פעולתו דומה לתרופות מקבוצת SSRI.

טיפול חשמלי ותחליפיו במקרי דיכאון קיצוני

לא צריך לחשוש מנזעי חשמל - זה עשוי להיות טיפול מציל חיים לחולה בדיכאון עמוק; שיטות חדשניות יותר הן השתלת קוצב חשמלי וטיפול במגנטים

טיפול בנזעי חשמל (ECT), שיכול לשאת תוצאות חיוביות בתוך כשבועיים, עשוי להוות טיפול מציל חיים לחולה דיכאוני פסיכוטי שלא מסוגל לבצע פעולות פשוטות כגון אכילה או שתייה.

טיפול כזה יכול "לקנות זמן" אצל חולה עד לתחילת השפעת הטיפול התרופתי (כשישה עד ארבעה שבועות), בייחוד אם קיימת אצלו סכנה אובדנית. לא צריך להיבהל מנזעי חשמל – בניגוד למיתוסים או לסרטים, הטיפול אינו אכזרי, מתבצע בהרדמה מלאה ותופעות הלוואי שלו קלות.
 
שימוש נוסף של נזעי חשמל הוא לטיפול בחולים עם דיכאון עמיד, שלא מגיב לתרופות. אך ההשפעה של נזעי החשמל היא חולפת, ולכן חולה שלא מגיב לאף תרופה ייאלץ להתאשפז שוב ושוב לטיפול בנזעי חשמל. פתרון חדשני אפשרי במקרה כזה, הוא טיפול VNS - גירוי חשמלי של עצב הוואגוס באמצעות קוצב שמושתל בגוף החולה (לכתבה בנושא).
 
תחליף אפשרי לטיפול בנזעי חשמל הוא הוא טיפול במגנטים – TMS.

טיפולים פסיכולוגיים לטיפול בדיכאון

חשוב לשלב פסיכותרפיה כטיפול מונע, אחרי שהדיכאון החריף חלף; היא יכולה להתבצע על פי כל אחת מהגישות הפסיכולוגיות, או כשילוב בינן

חשוב לשלב טיפול פסיכולוגי לצד הטיפול התרופתי בדיכאון, בייחוד אחרי שהמצב החריף חולף, כטיפול מונע. הפסיכותרפיה תופסת מקום פחות מרכזי במצבי הדיכאון הקשים, אך תפקידה מכריע במקרי הדיכאון הבינוניים והקלים.

קיים מגוון טיפולים, על פי הגישות הפסיכולוגיות השונות:


ראשית כל, כבר תוך כדי הטיפול התרופתי או הטיפול בנזעי חשמל, יש מקום להעניק לחולה טיפול תמיכתי ולחזק אותו. הזמן חולף לאט מאוד עבורו, ולכן חשוב לתת לו יעדים קרובים, כמו מועדי יצירת קשר קשר עם המטפל.

מעבר לכך, הטיפול הפסיכותרפויטי המקובל ביותר כיום הוא טיפול התנהגותי-קוגניטיבי, שנועד לטפל בתסמיני הדיכאון. הטיפול מכוון לחשיבה המוטעית של האדם הדיכאוני: מזהים את הטעויות בחשיבה, ומלמדים את המטופל להחליף חשיבה שגויה זו בחשיבה מסתגלת (שינוי מחשבות כמו "אני לא שווה שום דבר" או "שום דבר לא יצא" למחשבה יותר ריאלית).

בד בבד, מזהים צורות התנהגות מוטעות, ומגבשים צורות התנהגות מסתגלות יותר במקומן. טיפול כזה מקנה דרכי התמודדות חדשות שיכולות לעתים למנוע את ההתקף הבא. במקרי הדיכאון הקלים, אפשר להסתפק בטיפול כזה גם ללא טיפול תרופתי.

פסיכותרפיה דינמית, בשיחות עם מטפל לאורך זמן רב, מבוססת על ההנחה שבשורש העצבות של האדם מצויים קונפליקטים תוך נפשיים ותבניות התנהגות לא סתגלניות. מטרתה של שיטה זו אינה להקל על התסמינים, אלא להביא לשינוי יסודי באישיות, מתוך אמונה שהתסמינים הם רק תוצאת לוואי של גורם עמוק יותר - כשהוא יטופל, באופן טבעי, תסמיני הדיכאון יעלמו.

אין ספק שניתן להפיק תועלת מטיפול כזה, אך הוא אינו יעיל בשלב הדיכאון העמוק, אלא רק לאחר היציאה ממנו.

ישנן גם כמה שיטות טיפוליות קצרות מועד שנמצאו יעילות, המבוססות על הרעיונות של פסיכותרפיה דינמית (שכאמור, אורכת זמן רב). אחת מהן היא טיפול בינאישי: טיפול קצר מועד שנועד להקל על תסמיני הדיכאון, להעלות את הערך העצמי וללמד התמודדות עם מצבי לחץ או אובדן. הוא מתמקד בדפוסי התמודדות עם יחסים בינאישיים וחברתיים.

טיפול משפחתי וזוגי נועד להביא לשיפור ביחסים בתוך המשפחה ובין בני זוג, כדי ליצור מערכת מכילה ותומכת, המסייעת רבות להחלמה.


Bookmark and Shareחדשות אחרונות
-לדעת יותר על טיפול משפחתי יעיל לחיי משפחה טובים יותר!
-נשירת שיער ועישון סיגריות - מה הקשר אם בכלל...
-מודיעין עסקי ותחרותי - מידע עסקי במרחק לחיצה מכאן...
-על זוגיות ובלעדיה - למה כל כך הרבה אנשים חיים לבד?
-סחר הוגן Fair Trade - למען כלכלה הוגנת
-עייפות - המדריך המלא למי שחש עייפות כרונית ובכלל
-ראש פינה מחכה לך - צימרים אטרקציות והרבה חופש
-הסכם ממון מהו ומי צריך אותו?
-טיולי זריחה מאוחרים - מסלולי טיול לכיוון הזריחה
-יש לי יום יום ספא יש לי ספא יום יום
-כלבים גזעיים? חתולים גזעיים? איך יודעים מי גזעי באמת?
-נווה אטי"ב - שלג חרמון חופש ושקט בצפון הקר
-פרסום ממומן באינטרנט בכלל ובגוגל בפרט CPC או CPM
-לימודי אנגלית באינטרנט - Do You Speak English?
-סקי בחרמון - חוויה חורפית באתר החרמון
-פסטיבל דרום אדום בנגב - כל המידע באינטרנט
-רשלנות רפואית בטיפול בקשישים ובני גיל הזהב
-גיל הזהב - פסיכוגריאטריה ועולם האינטרנט
-צימרים ברגע האחרון מוצאים רק באינטרנט
-דיו טונרים וכל מה שצריך למדפסת - הכל באינטרנט
-דמיון שעשוי להפוך למציאות - רעידת אדמה בישראל
-הוצאה לאור בצעדים פשוטים - הדרך לצאת מהמגירה
-קושי באורגזמה או העדר אורגזמה
-שפיכה מוקדמת Ejaculatio praecox הפרעה בתפקוד המיני
-הפרעות בעוררות מינית – זקפה או סיכוך
-ירידה בחשק המיני אצל גברים / נשים
-נפגעת בתאונה? פיצויים לנפגעי תאונות דרכים בישראל
-פרסום באינטרנט פשוט יותר טוב מכל שיטת פרסום אחרת
-תיירות כפרית בישראל - איפה, מי, למה וכמה
-המלצות אינטרנט 2 על צימרים בנגב
-דפדפנים - הצד הוירטואלי של המכונה
-מצלמות אינטרנט - כל מה שצריך לדעת
-מדיה חברתית - המהפכה החברתית החדשה
-טוויטר - המיקרובלוגינג הפופולרי בעולם!
-קינדל של אמזון - ספר אלקטרוני Amazon Kindle
-צימרים בקיבוצים - חופשה משפחתית בקיבוץ זה נופש ישראלי
-שוקולד באינטרנט – דוגמה להתפתחות המדיום האינטרנטי ככלי שיווק בישראל
-לימודי תעודה – מידע על לימודי מקצוע, קורסים מקצועיים
-לימודי ניהול לתואר ראשון - מכללה או אוניברסיטה?
-דם טבורי מציל חיים - שימור דם טבורי בישראל
-מבחן פסיכומטרי - מיתוסים על לימודי פסיכומטרי
-Link Building Services - Link Building Packages
-אזכורים שליליים באינטרנט - מחיקת אזכורים שליליים בגוגל
-אלבום תמונות של קדידי - תמונה מגיל 3 וקצת
-ניהול תיקי השקעות באינטרנט - מגמה חדשה בשוק ההון
-תביעות נגד גוגל - מי תובע את גוגל
-תוכן סלולרי - הורדת תוכן למכשיר סלולארי
-רדיו באינטרנט - שידורי רדיו אונליין באתרי אינטרנט
-תגי מטא וחשיבותם בפעילות קידום אתרים
-משחקי מחשב - משחקים במחשב שלך
-שידורי ערוץ 10 באינטרנט - ערוץ 10 אונליין
-טלוויזיה ישראלית באינטרנט - שידורי טלויזיה באינטרנט
-חסכון בחשמל כי חשוב לחסוך חשמל
-איפה לומדים קידום אתרים - לימודי קידום אתר
-streaming - וידאו לאתרי אינטרנט בטכנולוגיית סטרימינג
-החוק למניעת קבלת דואר זבל באינטרנט
-גאדגטים - עולם הגאדגט באינטרנט
-קורס קידום אתרים - לימודי קידום באינטרנט
-קניית דומיין ישראלי - רישום דומיין ישראלי חדש
-מתנות באינטרנט - רכישה דרך אתרי מתנות
-שש בש באינטרנט - משחקים אונליין
-גניבת זהות - כיצד להתגונן מפני פישינג באינטרנט
-חדשות ערוץ 2 באינטרנט - מקו, רשת וקשת
-תקנון שימוש באתרי אינטרנט - תקנונים להגנת זכויות יוצרים
-עיצוב אתרים באינטרנט - עיצוב אתר שיווקי
-פרסום בגוגל - ככה לא בונים קמפיין!
-אחסון אתרים - מידע על הוסטינג, חבילות איחסון אתרים איכותיות
-קורס פסיכומטרי, לימודים, תרגול והכנה לבחינה פסיכומטרית
-אתרים גזעניים באינטרנט - היכן עובר הגבול?
-מידע באתרי אינטרנט על שערים חשמליים
-חדשות מחלקה ראשונה בעיצוב חדש - חדשות 1 במקום NFC
-לימודי אינטרנט - מסלול חדש של אוניברסיטת תל אביב
-אימון לחיים - יצירת איזון ושביעות רצון בכל תחום
-כרום, הדפדפן החדש של גוגל - לטוב ולרע
-חדשות ערוץ 2 משיקים אתר אינטרנט חדש
-גיל הזהב - היכרויות, שירותים פסיכולוגיים, פסיכוגריאטריה ומידע באינטרנט
-חיפוש צימרים באינטרנט - תיירות ונופש בישראל
-רבנות - מידע באינטרנט על הליך הרישום לפני נישואין
-פרסום באינטרנט - כל מה שרצית לדעת ואיך לפרסם
-האח הגדול - ריאלטי עם רייטינג מוביל ומתכון מנצח
-העתקת תוכן באינטרנט - עוד זכויות יוצרים - עורך דין לשרותך
-מידע על שמאי מקרקעין באתרי אינטרנט
-ביטוח אונליין - רכישת פוליסת ביטוח באינטרנט
-אינטרנט מהיר - איך לבחור ספק אינטרנט מהיר
-שומר שבת באתר אינטרנט - אתרים שומרי שבת באינטרנט
-קידום אתר - כמה זמן זה לוקח?
-מכירות באינטרנט - שיש למטבחים, מדרגות שיש
-מידע באינטרנט - פירזול, אחסון, עיצוב, רהיטי אלומיניום ועוד...
-האם גוגל קורס? גוגל לא עובד בגלישה עם פיירפוקס
-מדריך אתרים - גני אירועים לחתונה המושלמת
-מקושרים - וואלה רוכשת שליש מהמיזם
-עו"ד רשלנות רפואית - עוד מדריך בחירת עורך דין
-יחסי ציבור באינטרנט - כלים שימושיים
-דרושים – 85 אחוז מהמודעות מתפרסמות ברשת האינטרנט
-דיאטה אונליין – דיאטות וטיפים - הרזיה באינטרנט
-קידום עסקים באינטרנט - כל אחד יכול!
-טיפוח פרחים - לקט טיפים ועצות מאתרי אינטרנט מובילים
-מסחר אלקטרוני - כל מה שחשוב לדעת על מכירות באינטרנט
-טיולי טרקטורונים - מסלולי טיולים באינטרנט ומידע למטייל
-פסיכולוג וירטואלי - תמיכה באינטרנט
-מידע על לימודי משפטים באינטרנט - תואר ראשון במשפטים
-קידום אתרים אפקטיבי - החלפת קישורים
-בית חכם - שליטה דרך האינטרנט
-פרסום עסקים באינטרנט - המדריך המלא
-סינון אתרים - חסימת תכנים מזיקים באינטרנט
-מידע על מלגות לימודי הנדסה ומסלולי לימוד
-בניית אתרים בפלאש - לא הכל אבוד...
-טיפים לקידום אתרים - בנייה, אחסון ואפיון האתר
-קידום אתרים - לכידת קישורים טבעיים
-אימון אישי לקריירה - הדרך שלך להצליח בכל עבודה
-בניית אתרים חינם בתוך אינדקס עסקים
-עבודה בחו"ל - חפשו באינטרנט
-בתי השקעות באינטרנט - בחירת בית השקעות
-תוכניות שותפים - איך לעשות כסף באינטרנט?
-קידום אתרים אפקטיבי - בניית עמודי נחיתה איכותיים
-אינטרנט אלחוטי חינם - נקודות חמות
-עיתונות כלכלית באינטרנט - כלכלה ועסקים
-מהו בלוג ואיך בונים בלוגים?
-התחזות באינטרנט - 40 חודשי מאסר
-חוק סינון אתרים - משפט פומבי
-משפט פומבי לחוק צנזורה באינטרנט
-חדשות אינטרנט - מניית יאהו בירידה
-מנוע חיפוש תמונות חדש - הסוף לתגיות
-חדשות אינטרנט - מיקרוסופט ממשיכה לשקול השתלטות על יאהו
-עידוד אנורקסיה באינטרנט - חוק חדש בצרפת
-סרטים באינטרנט - VOD של ערוץ זולה
-דנקנר מתעניין ברכישת HOT
-פייסבוק - האם זו תחילתו של הסוף?
-דיני אינטרנט - זכויות יוצרים באינטרנט
-ועידת האינטרנט של TheMarker
-פשעים באינטרנט - כיצד מתבצעות הונאות באינטרנט?
-חדשות אינטרנט - מוזיאון ישראל משיק אתר חדש
-סקייפ - גוגל במגעים לרכישת השירות
-פייסבוק - מה עם פרטיות גולשים?
-חדשות אינטרנט - דירוג ספקיות אינטרנט
-פלאפון בשיתופי פעולה בתחומי אינטרנט
-הישרדות באינטרנט - הריאלטי עולה מדרגה
-בזק - שוק התקשורת הישראלי
-חדשות אינטרנט - חוק מניעת דואר זבל
-מדריך שימוש בגוגל - לכו חפשו...
-גולשי אינטרנט לפי מגזרים, גילאים ומגדרים
-דו"ח גרונאו - בזק תאפשר למתחרים שימוש בתשתית שלה
-מהירות אינטרנט באירופה, לעומת ישראל
-טלוויזיה באינטרנט - תקשורת 2008
-חדשות אינטרנט - אתרים מובילים לחודש פברואר
-חדשות אינטרנט - HOT תהפוך לספקית אינטרנט
-קיבולת התעבורה באינטרנט לא עומדת בקצב השימוש
-חדשות אינטרנט - כתב אישום נגד בלוגר
-חדשות אינטרנט - מכירת סמים באינטרנט
-פרסום באינטרנט - הנפקה של סטארט אפ ישראלי
-שיתוף קבצים - וידאו באינטרנט
-פדופיליה באינטרנט - עבירות מין באמצעות מחשב
-זכויות יוצרים באינטרנט - צו מניעה לאתר ישראלי
-ooVoo - שיחות וידאו באינטרנט, מפיקה ריאלטי עם סוכנות יולי
-שיתוף קבצים - אתרי שיתוף קבצים מובילים
-חוברות פורנו לח"כ שתמכו בחוק צנזורה באינטרנט
-חדשות אינטרנט - רשת אינטרנט חלופית
-חדשות אינטרנט - פייסבוק, חשיפת מידע בטחוני
-חוק צנזורה באינטרנט - עבר בקריאה ראשונה
-חדשות אינטרנט - השוואה בין ספקי אינטרנט מהיר
-דיני אינטרנט - סימנים מסחריים באינטרנט
-חדשות אינטרנט - היקף הרכישות באתרי מסחר אלקטרוני
-חדשות אינטרנט - מהלך חדש של גוגל, פרסומות וידאו
-פרטיות גולשים באינטרנט - גוגל יודעים הכל
-חדשות אינטרנט - עמודי אינטרנט זדוניים
-חדשות אינטרנט - האקרים של RBN דורשים פרוטקשן
-דיני אינטרנט - צנזורה ומעמד רשת האינטרנט
-חדשות אינטרנט - אינטרנט במגזר הערבי, לעומת המגזר היהודי
-חדשות אינטרנט - הדו"ח השנתי של גוגל
-עוזר אינטרנט אישי - פיתוח ישראלי
-חדשות אינטרנט - רון קופמן בשעשועון שיחות וידיאו באינטרנט
-אינטרנט לחרדים, מה חושב הנוער?
-אינטרנט בישראל - היקף חשיפה לחודש ינואר 2008
-אלבום תמונות של קדידי באינטרנט - מיהו קדידי
-שעשועון אינטרנט חדש לסדרה "בובות"
-חדשות אינטרנט - אינטרנט לגיל הזהב
-דיני אינטרנט - לשון הרע, טוקבקים
-Smile 012: אינטרנט זהב וקווי זהב מתמזגות למותג חדש
-Yahoo Live - שירות Blogtv חדש של יאהו
-יאהו תדחה את הצעת הרכש של מיקרוסופט
-תוכנות ריגול - משפט באינטרנט
-זעזועים בעולם האינטרנט: יאהו - גוגל - מיקרוסופט
-לקוחות יס יקבלו אינטרנט, בלי קו טלפון של בזק
-משבר בבנקים הוירטואליים של סקנד לייף
-גוגל זועמת על הצעת הרכש של מיקרוסופט ליאהו
-NFC יפרסמו כתובות IP של טוקבקיסטים
-מיקרוסופט מציעה לרכוש את יאהו ב - 44 מיליארד
-חיבור אינטרנט - אינטרנט 2 הישראלי מציג את המדריך המלא
-חדשות אינטרנט - תוכנת מסרים ICQ6 בעברית
-בועת האינטרנט - תודעה וירטואלית
-הערוץ הישראלי באינטרנט
-חדש ברשת: מילון אינטרנט אנגלי - עברי ועברי - אנגלי
-משפט באינטרנט - נייטרליות הרשת וחוקי אינטרנט
-שיחות וידאו חינם - סיסקו מביאה את oovoo לישראל
-אינטרנט 2 הישראלי - היסטוריה של האינטרנט
-כנס אינטרנט 2008
-2007 - אילו אתרים נמצאים בצמרת הישראלית?
-וואלה - יאהו שיתוף פעולה בישראל
-אינטרנט 2 בישראל - עובדים בגוגל ישראל ובכלל
-Internet 2 in Israel - מוצרים רפואיים, תרופות באינטרנט
-Internet 2 in Israel - מידע רפואי באינטרנט
-גוגל פלוס
-ביטוח רפואי או ביטוח בריאות
-פסוריאזיס או ספחת
-ניהול תדמית בפייסבוק לעסקים
-רפואת שיניים
-ניתוחים Surgery or operation
-תרופות נגד דיכאון Antidepressants
-הפרעות מצב רוח בילדים ונוער
-הפרעה דו קוטבית - מאניה דיפרסיה
-הנהלת חשבונות באינטרנט
-איך מטפלים בדיכאון?
-סוגי דיכאון - מג'ורי מינורי פסיכוטי ודיסתימה
-מה קורה לגוף בדיכאון
-רפואה אלטרנטיבית משלימה
-לימודי תקשורת חזותית
-לימודי אדריכלות נוף
-לימודי אדריכלות ועיצוב פנים
-לימודי עיצוב תעשייתי
-לימודי הנדסת טכנולוגיות מים
-לימודי הנדסת קירור ומיזוג אוויר
-לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה
-לימודי הנדסה אזרחית
-לימודי הנדסת כימיה תרופתית
-לימודי הנדסת מכונות
-לימודי הנדסת תעשייה וניהול
-לימודי הנדסת אלקטרוניקה
-לימודי הנדסת חשמל
-לימודי הנדסה
-לימודי הנדסת תוכנה
-טיפול באוסטיאופורוזיס - הדרך לטפל במחלה
-אוסטיאופורוזיס - עובדות על המחלה
-סבוריאה והעור שלכם
-רשלנות רפואית בבדיקת עיניים
-היפנוזה
-מה גורם לדיכאון?
-בעיות פוריות אצל נשים
-נתונים על דיכאון - סטטיסטיקה
-דיכאון או הפרעות מצב רוח
-גוגל בכל פינה
-התקרחות גברים בישראל
-הרנסאנס האיסלאמי
-מחלות לב וכלי דם
-בזק בינלאומי שירותי טלפון מבוסס אינטרנט
-מחלת הסרטן
-בעיות בתפקוד מיני
-התמכרות לסמים
-בטיפול כמעט חינם
-דיאטה תזונה
-קוסמטיקה
-רפואה ומשפט
-צימרים בנגב
-בריאות הנפש
-רפואת עיניים
-סוכרת
-SEOPR
-שפעת החזירים
-סיגריות אלקטרוניות
-ויזה לארה"ב או לקנדה
-ניתוחים פלסטיים
-רפואה אסתטית
-מידע על תרופות סבתא
-מעקב הריון, לידה, אחרי לידה
-בריאות ברשת - בריאות האשה, רפואת נשים
-בריאות ברשת
-אודי פוזיס, בועז דקל - מה הקשר?
-המרכז למימוש זכויות רפואיות
-עוד רשלנות רפואית
-פרסום מאמרים
-גיל הזהב
-חדרים נקיים
-אימון באינטרנט
-לעשות כסף באינטרנט
-לימודים באינטרנט
-קידום אתרים
-פייסבוק
-מעקב באינטרנט
-אינדקס חדשות ותקשורת
-מדריך אתרים
-אינדקס קידום אתרים
-אינדקס אחסון אתרים
-אינדקס בניית אתרים
-מהו אינטרנט
-דיני אינטרנט
-תודעה וירטואלית
-חדשות

קישוריםמפת האתר
איך מטפלים בדיכאון? טיפולים נפוצים בדיכאון לסוגיו