אינטרנט 2 » פרסום מאמרים » על זוגיות ובלעדיה - למה כל כך הרבה אנשים חיים לבד?

יותר ויותר אנשים בוחרים לחיות לבד...

האדם הוא חיה חברתית ולכן לא טוב היותו לבד. כך למדנו משחר ההיסטוריה. על בסיס גישה זו אנו סוללים את שביל חיינו וצועדים עליו. הצעדה מתחילה לבד. מרביתנו נקשרים בקשר זוגי, חד מיני או דו מיני. לעיתים, הקשר מוביל לנישואין, הולדת ילדים וביסוס התא המשפחתי. גיל הנישואין והולדת ילדים משתנים בהתאם לרקע התרבותי, דתי, אתני ומגזרי. במגזר החרדי, אין פשרות.

תעשיית השידוכים נכנסת להילוך גבוה ומסמנת את הזיווג המיועד בגילאים צעירים במיוחד. אצל הדתיים האורתודוכסיים גיל הנישואין עולה במקצת לעומת החרדים. המגזר הערבי הכפרי דומה בהתנהלותו לחרדי. בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה במגזר הדתי והערבי של עליית גיל הנישואין ובחירה באפיק של מימוש עצמי לב, בטרם הקמת מסגרת משפחתית מחייבת. אצל הרוב החילוני באוכלוסייה הקמת משפחה נדחית לגילאים מאוחרים, שבין סוף העשור השני לשלישי.

לעומת ההולכים בתלם הנורמות החברתיות ונשארים בתוך מסגרת משפחתית וזוגית עד שהמוות יפריד ביניהם, אנו למדים ממחקרים בעולם הרחב כי ב-15 השנים האחרונות עלה שיעור בני אדם שחיים לבד, ב–55%. הם מהווים כשליש מכלל משקי הבית והמגמה נמצאת בקו עלייה.

קבוצה זו מורכבת מכאלה שבחרו מלכתחילה לא להקים משפחה, אחוז גבוה מתוכם חיים לבד לאחר שנות נישואין שנקטעו בעקבות גירושין או במוות. מעטים מקיימים מערכות יחסים זוגית אך חיים לבד ובדירות נפרדות. לחיות בלי זוגיות - סינגל טון

תופעת החיים לבד זכתה לכינוי  "סינגל טונים" על ידי פרופ' אריק קליינברג, סוציולוג מאוניברסיטת ניו יורק שחקר במשך שנים את התופעה והשלכותיה.

את ממצאי מחקרו פרסם בספר Going Solo שעיקריו התפרסמו בעיתונים בארץ ובעולם.

לטענת קליינברג, עד המחצית השנייה של המאה הקודמת רוב בני אדם התחתנו בגיל צעיר ונפרדו במותם. אם בן זוג מת קודם בגיל צעיר יחסית החצי השני לא נשאר רווק יותר מדי זמן.

אם המוות הגיע בגיל מבוגר שלא בדיוק אטרקטיבי לזוגיות חדשה, האלמן או האלמנה, עברו להתגורר בבית הילדים או שהילדים עברו לגור עם ההורה הבודד. כיום, ולפי ממצאי המחקר, רוב בני האדם מתחתנים בגיל מאוחר. במקרה של גירושין הם מעדיפים להישאר רווקים במשך שנים רבות. לאחר מות בן הזוג, זה שנשאר, מעדיף לחיות לבד ומוותר על התעלקות על ילדיו.

קצת סטטיסטיקה מתוך המחקר של קליינברג: בשנת 1950 מספר החיים לבד בגילאים 18 עד 34 עמד על 500 אלף. כיום, הוא יותר מ 5 מיליון. מבדיקה של מספר הסינגל טונים במשקי הבית במדינות המערב עולה כי שבדיה מובילה את הרשימה עם 47%. נורווגיה עם 40%, בריטניה 34%, יפאן 30%, ארה"ב 27%, רוסיה 25%, ישראל 19%, סין 7%.

אם נתעכב על המתרחש בישראל נלמד מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כפי שהובאו בכתבות בשני עיתונים (כלכליסט + הארץ) כי בשנת 1970 12.7% ממשקי הבית הורכבו מאדם אחד, ב?1980 עלה שיעורם ל?13.9%, וב?2010 זינק ל?17.9%. בקרב משקי הבית היהודיים, לפני 30 שנה 14.8% היו סינגל טונים, ב?2010 כבר מדובר ב?20%.

במילים אחרות: חמישית מהיהודים בישראל חיים לבד!

זוגיות או חיים לבד - איך מסבירים את הסטטיסטיקה?

להחלטה המודעת ומתוך בחירה חופשית לחיות לבד יש קשת של הסברים ונסיבות. זה יכול להתחיל ברמת הפרט שחי בתוך משפחה ברוכת ילדים, בתנאי מחייה קשים וצפיפות דיור בלתי נסבלת, שהותירו בו צלקות שהכתיבו את התנהלותו הבוגרת. התזכורת המייסרת מעולם הילדות עלולה להרתיע מפני כניסה למחויבות משפחתית ואישית תוך העדפה ברורה של חיים לבד. זהו סוג של בריחה שראויה להבנה ואמפתיה למרות ההפסד הכרוך בויתור על החוויה המיוחדת של הקמת משפחה וחיים בזוגיות.

יש גם מקרים שהבחירה בלהיות לבד נובעת דווקא מרווחה כלכלית בילדות. לפי ממצאי המחקר הנדון, ילדים שגדלו להורים קרייריסטים שבקושי מצאו את הזמן להתפנות אליהם בעודם מתגוררים בחדר משלהם, עם כל הציוד הנלווה לקשר עם העולם וכמובן רשתות חברתיות, יעדיפו עם הגעתם לקולג' להתגורר לבד ללא שותפים.

אותם הורים פיתחו וטיפחו מבלי דעת את "האינדיבידואליות של הילדים שלהם, באמצעות פיתוח המיומנויות שלהם באינספור חוגים, החדרת הרעיון שהם מיוחדים - ובחדר משלהם." קובע החוקר. זו אחת הסיבות לדעתו שאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון, שיש לה במעונות רק חמישה חדרי יחיד בלבד, קיבלה 286 בקשות מסטודנטים שרצו לגור בהם ב?2008. בתגובה ומתוך רצון להיענות לדרישות המפתיעות נבנו עוד 300 חדרים פרטיים.

תהליך האורבניזציה שתפש תאוצה במחצית המאה הקודמת, דחף צעירים מהפריפריה לעזוב את המשפחות ולצאת לערים הגדולות המציעות שפע הזדמנויות למימוש עצמי ללא תלות אישית וכלכלית במשפחה הגרעינית. היכולת לבחור בת זוג לדייט לא מחייב, פתיחות וחופש מיני קסמו לצעירים שהיו שבויים וכבולים למסורות שמרניות מבית אבא.  

תופעת הפמיניזם שהעצימה וטיפחה את הנשים בעולם והביאה אותן לקדמת הבמה הציבורית כשוות זכויות לגבר, גרמה להן להשתחרר מהאתוס שכל חתונה היא חתונה קתולית. לא עוד. האישה יצאה מהמטבח ועברה עם גו זקוף וראש מורם לסלון.

האמונה בעצמה דחפה אותה לרכוש השכלה ומקצוע שיהלום את כישוריה. הנשים נקלטו בשוק העבודה ותפסו משרות בכירות במגזר הציבורי והפרטי על חשבון הגברים. היכולת להתפרנס לבד ללא תלות כמעט מוחלטת בגבר כמפרנס ראשי, לא הרתיעה את הנשים לחתוך את קשר הנישואין הלא מוצלח שגרם להן קודם להישאר בתוכו ככלואות בכלוב, מנימוקים כלכליים. על רקע תובנה זו נרשמת עלייה קבועה וצפויה בשיעור הגירושין.

קיראו בהרחבה על: גירושין וסטטיסטיקה

בישראל כל זוג שלישי מתגרש. אף צד לא ממהר להכניס בן זוג חדש בצל קורתו. מחלקים את הרכוש שנצבר. לוקחים את הזמן. מתכננים אחרת את החיים כי רואים אותם קצת שונה. לעומת המתגרשים שמסוגלים להמשיך לחיות כ"סינגל טונים", יש רבים שיכולים רק לחלום על האופציה המריירת הזו. נשים ואמהות לילדים שגורלם לא האיר להן פנים, נאלצו להישאר בבית ולשאת בעול. הן לא חשבו על עצמן ועל עתידן. התסכול אכל כל חלקה טובה וריסק את חיי הנישואין. אופציית הגירושין לא כדאית למימוש. רק המוות יכול להפריד.

הוא הדין לגבי צעירים נשואים, גרושים ורווקים כאחד החוזרים להתגורר עם ההורים. מתי זה קורה? כאשר הם נכשלים מבחינה כלכלית. יש כמובן גם סתם פרזיטים ועלוקות החיים על חשבון זולתם. למרות שרכשו השכלה ומקצוע, עבדו במשך שנים, נישאו וילדו ילדים ועדיין לא מסוגלים להתנהל באופן עצמאי בגלל נטל חובות מעיק שמחשיך להם את העתיד והתקווה. הכמיהה לחיים עצמאיים לבד ממשיכה לקנן ולהציק. בהתחשב במצבם הנוכחי הירוד נותר להם רק להתקנא בסינגל טון מעבר לים או בדלת ממול.

יש נשים וגברים שצברו רכוש רב והחליטו לחלק אותו בשווה בעקבות גירושין. לכאורה, כל אחד מהם מסודר כלכלית בפני עצמו וללא דאגות וצורך בתלות במדינה או במשפחה הקרובה. בחלוף שנים, תחושת הבדידות עלולה להציק. מתחילים לגלות פתיחות לקשר חדש, טרי ומרענן. נרשמים לפייסבוק או לכל רשת חברתית אחרת. מקבלים הצעות. נענים לאלו שמושכות. מתפתחת מערכת יחסים. אחד הצדדים מציע להינשא. בעלת הנכסים המחוזרת והמסודרת כלכלית חוששת שמא ההצעה לנישואין עלתה כל כך מהר, כדי לזכות בחלק מנכסיה ולחיות על חשבונה. החשש המקנן והלגיטימי גורם לדחיית ההצעה לטובת הבחירה להיות שוב סינגל טון.

במדינות רווחה מובהקות כמו שוודיה ונורווגיה, קל יותר לחיות לבד. המדינה עוטפת את האזרחים בתקציבים, הטבות וקצבאות המאפשרים למי שבחר לחיות לבד להסתדר עם התמיכה של המדינה ללא הישענות על בני משפחה אחרים. מכאן נובע השיעור הגבוה של משקי בית להם נציג בודד.

יש מחיר לבחירה שלך לחיות לבד - האמנם?

בעיני הסביבה האחרת, עלולים הסינגל טונים להיתפס כסובלים מבדידות ונתק חברתי. פיזית, הם לבד. חלק מבחירה וחלק מכורח נסיבות. לפי ממצאי המחקרים דווקא הסינגל טונים נמשכים לפעילות מואצת ברשתות חברתיות. זהו הקשר שלהם עם העולם. הטכנולוגיה משמשת עבורם כאמצעי ליצירת קשרים חברתיים אמיתיים. באמצעותה הם פוגשים ונפגשים. לוקח להם זמן להיכנס למערכת יחסים שמוציאה אותם מרווקותם, אך גם אצלם זה קורה בשלב מאוחר יותר ממה שהורגלו אליו בשנים קודמות. 

עובד שידוע במקום עבודתו כ"סינגל טון" עלול להיות מסומן על ידי מעסיקו כמי שאפשר לטרטר אותו ולדרוש ממנו שעות נוספות והקפצות בסופי שבוע ובחגים. לגישתו של המעסיק, אף אחד לא מחכה בבית לעובד הזה, אין לו התחייבויות משפחתיות ולכן הוא זמין לכל משימה או גחמה של מעבידו. 

חוסר רגישותו של המעסיק לצרכיו המיוחדים של הסינגל טון שבחר באורח חיים קצת שונה עלולה לעלות לעובד ביוקר. בנסיבות אלו, מציע פרופ' קליינברג, לאותו עובד להבהיר לבוס שלו מהם גבולות הגזרה הרלבנטיים למערכת היחסים המקצועית לעומת הפרטית.

קביעת הגבולות ביוזמת העובד, תיצור את התיחום המגונן מפני דורסנותו של המעביד הנצלן והתובעני ותעמיד אותו בפני עובדה שהסינגל ראוי לאותו יחס הוגן ומתגמל כמו האחרים שבחרו לחיות במתכונת מוכרת ומקובלת.

זוגיות או סינגל טון...ומה הלאה?

הסינגל טונים זוהו כקהל יעד פוטנציאלי על ידי יזמים ואנשי עסקים. מה יותר טבעי מזה. הוקמו מקומות בילוי עבורם. בתחום הנדל"ן ניכרת היענות לצרכים שלהם והדירות החדשות נבנות בהתאמה או שמשפצים לפי הצרכים המוגדרים שלהם.

כך קרה עם שכבת הגיל השלישי שפרשו לגמלאות עם כסף ביד. בוצע עליהם מיפוי ובניית פרופיל, הוגדרו השירותים והדיור המתאים לצרכים והיכולות שלהם, קמפיינים שיווקיים עלו בכל הרשתות ובני גיל הזהב שיכולים, צועדים בהמונייהם לעבר חיים חדשים.

נודע על יזמי אינטרנט ששוקדים על הקמת אתרים מיוחדים שמציעים שירותים ומוצרים לסינגל טונים, כמו למשל: מתכונים מיוחדים לאדם אחד, הצעות לבילוי, נופש, צימרים וטיולים לבודד, פוליסות ביטוח בריאות לאחד, תחזוקת משק בית לדירות של בודדים ועוד.

מתברר, שיש בעולם מקום לכולם. לסטרייט, לגיי, לסינגל טון ואפילו ל"זוגי טון". הסדר החברתי עובר טלטלה שמחירה אינו קריטי. העולם לומד לחיות בהרמוניה עם הפרעות, חריקות ותופעות אנושיות. איש באמונתו יחיה רק אם יתנו לו.


Bookmark and Shareחדשות אחרונות
-לדעת יותר על טיפול משפחתי יעיל לחיי משפחה טובים יותר!
-נשירת שיער ועישון סיגריות - מה הקשר אם בכלל...
-מודיעין עסקי ותחרותי - מידע עסקי במרחק לחיצה מכאן...
-על זוגיות ובלעדיה - למה כל כך הרבה אנשים חיים לבד?
-סחר הוגן Fair Trade - למען כלכלה הוגנת
-עייפות - המדריך המלא למי שחש עייפות כרונית ובכלל
-ראש פינה מחכה לך - צימרים אטרקציות והרבה חופש
-הסכם ממון מהו ומי צריך אותו?
-טיולי זריחה מאוחרים - מסלולי טיול לכיוון הזריחה
-יש לי יום יום ספא יש לי ספא יום יום
-כלבים גזעיים? חתולים גזעיים? איך יודעים מי גזעי באמת?
-נווה אטי"ב - שלג חרמון חופש ושקט בצפון הקר
-פרסום ממומן באינטרנט בכלל ובגוגל בפרט CPC או CPM
-לימודי אנגלית באינטרנט - Do You Speak English?
-סקי בחרמון - חוויה חורפית באתר החרמון
-פסטיבל דרום אדום בנגב - כל המידע באינטרנט
-רשלנות רפואית בטיפול בקשישים ובני גיל הזהב
-גיל הזהב - פסיכוגריאטריה ועולם האינטרנט
-צימרים ברגע האחרון מוצאים רק באינטרנט
-דיו טונרים וכל מה שצריך למדפסת - הכל באינטרנט
-דמיון שעשוי להפוך למציאות - רעידת אדמה בישראל
-הוצאה לאור בצעדים פשוטים - הדרך לצאת מהמגירה
-קושי באורגזמה או העדר אורגזמה
-שפיכה מוקדמת Ejaculatio praecox הפרעה בתפקוד המיני
-הפרעות בעוררות מינית – זקפה או סיכוך
-ירידה בחשק המיני אצל גברים / נשים
-נפגעת בתאונה? פיצויים לנפגעי תאונות דרכים בישראל
-פרסום באינטרנט פשוט יותר טוב מכל שיטת פרסום אחרת
-תיירות כפרית בישראל - איפה, מי, למה וכמה
-המלצות אינטרנט 2 על צימרים בנגב
-דפדפנים - הצד הוירטואלי של המכונה
-מצלמות אינטרנט - כל מה שצריך לדעת
-מדיה חברתית - המהפכה החברתית החדשה
-טוויטר - המיקרובלוגינג הפופולרי בעולם!
-קינדל של אמזון - ספר אלקטרוני Amazon Kindle
-צימרים בקיבוצים - חופשה משפחתית בקיבוץ זה נופש ישראלי
-שוקולד באינטרנט – דוגמה להתפתחות המדיום האינטרנטי ככלי שיווק בישראל
-לימודי תעודה – מידע על לימודי מקצוע, קורסים מקצועיים
-לימודי ניהול לתואר ראשון - מכללה או אוניברסיטה?
-דם טבורי מציל חיים - שימור דם טבורי בישראל
-מבחן פסיכומטרי - מיתוסים על לימודי פסיכומטרי
-Link Building Services - Link Building Packages
-אזכורים שליליים באינטרנט - מחיקת אזכורים שליליים בגוגל
-אלבום תמונות של קדידי - תמונה מגיל 3 וקצת
-ניהול תיקי השקעות באינטרנט - מגמה חדשה בשוק ההון
-תביעות נגד גוגל - מי תובע את גוגל
-תוכן סלולרי - הורדת תוכן למכשיר סלולארי
-רדיו באינטרנט - שידורי רדיו אונליין באתרי אינטרנט
-תגי מטא וחשיבותם בפעילות קידום אתרים
-משחקי מחשב - משחקים במחשב שלך
-שידורי ערוץ 10 באינטרנט - ערוץ 10 אונליין
-טלוויזיה ישראלית באינטרנט - שידורי טלויזיה באינטרנט
-חסכון בחשמל כי חשוב לחסוך חשמל
-איפה לומדים קידום אתרים - לימודי קידום אתר
-streaming - וידאו לאתרי אינטרנט בטכנולוגיית סטרימינג
-החוק למניעת קבלת דואר זבל באינטרנט
-גאדגטים - עולם הגאדגט באינטרנט
-קורס קידום אתרים - לימודי קידום באינטרנט
-קניית דומיין ישראלי - רישום דומיין ישראלי חדש
-מתנות באינטרנט - רכישה דרך אתרי מתנות
-שש בש באינטרנט - משחקים אונליין
-גניבת זהות - כיצד להתגונן מפני פישינג באינטרנט
-חדשות ערוץ 2 באינטרנט - מקו, רשת וקשת
-תקנון שימוש באתרי אינטרנט - תקנונים להגנת זכויות יוצרים
-עיצוב אתרים באינטרנט - עיצוב אתר שיווקי
-פרסום בגוגל - ככה לא בונים קמפיין!
-אחסון אתרים - מידע על הוסטינג, חבילות איחסון אתרים איכותיות
-קורס פסיכומטרי, לימודים, תרגול והכנה לבחינה פסיכומטרית
-אתרים גזעניים באינטרנט - היכן עובר הגבול?
-מידע באתרי אינטרנט על שערים חשמליים
-חדשות מחלקה ראשונה בעיצוב חדש - חדשות 1 במקום NFC
-לימודי אינטרנט - מסלול חדש של אוניברסיטת תל אביב
-אימון לחיים - יצירת איזון ושביעות רצון בכל תחום
-כרום, הדפדפן החדש של גוגל - לטוב ולרע
-חדשות ערוץ 2 משיקים אתר אינטרנט חדש
-גיל הזהב - היכרויות, שירותים פסיכולוגיים, פסיכוגריאטריה ומידע באינטרנט
-חיפוש צימרים באינטרנט - תיירות ונופש בישראל
-רבנות - מידע באינטרנט על הליך הרישום לפני נישואין
-פרסום באינטרנט - כל מה שרצית לדעת ואיך לפרסם
-האח הגדול - ריאלטי עם רייטינג מוביל ומתכון מנצח
-העתקת תוכן באינטרנט - עוד זכויות יוצרים - עורך דין לשרותך
-מידע על שמאי מקרקעין באתרי אינטרנט
-ביטוח אונליין - רכישת פוליסת ביטוח באינטרנט
-אינטרנט מהיר - איך לבחור ספק אינטרנט מהיר
-שומר שבת באתר אינטרנט - אתרים שומרי שבת באינטרנט
-קידום אתר - כמה זמן זה לוקח?
-מכירות באינטרנט - שיש למטבחים, מדרגות שיש
-מידע באינטרנט - פירזול, אחסון, עיצוב, רהיטי אלומיניום ועוד...
-האם גוגל קורס? גוגל לא עובד בגלישה עם פיירפוקס
-מדריך אתרים - גני אירועים לחתונה המושלמת
-מקושרים - וואלה רוכשת שליש מהמיזם
-עו"ד רשלנות רפואית - עוד מדריך בחירת עורך דין
-יחסי ציבור באינטרנט - כלים שימושיים
-דרושים – 85 אחוז מהמודעות מתפרסמות ברשת האינטרנט
-דיאטה אונליין – דיאטות וטיפים - הרזיה באינטרנט
-קידום עסקים באינטרנט - כל אחד יכול!
-טיפוח פרחים - לקט טיפים ועצות מאתרי אינטרנט מובילים
-מסחר אלקטרוני - כל מה שחשוב לדעת על מכירות באינטרנט
-טיולי טרקטורונים - מסלולי טיולים באינטרנט ומידע למטייל
-פסיכולוג וירטואלי - תמיכה באינטרנט
-מידע על לימודי משפטים באינטרנט - תואר ראשון במשפטים
-קידום אתרים אפקטיבי - החלפת קישורים
-בית חכם - שליטה דרך האינטרנט
-פרסום עסקים באינטרנט - המדריך המלא
-סינון אתרים - חסימת תכנים מזיקים באינטרנט
-מידע על מלגות לימודי הנדסה ומסלולי לימוד
-בניית אתרים בפלאש - לא הכל אבוד...
-טיפים לקידום אתרים - בנייה, אחסון ואפיון האתר
-קידום אתרים - לכידת קישורים טבעיים
-אימון אישי לקריירה - הדרך שלך להצליח בכל עבודה
-בניית אתרים חינם בתוך אינדקס עסקים
-עבודה בחו"ל - חפשו באינטרנט
-בתי השקעות באינטרנט - בחירת בית השקעות
-תוכניות שותפים - איך לעשות כסף באינטרנט?
-קידום אתרים אפקטיבי - בניית עמודי נחיתה איכותיים
-אינטרנט אלחוטי חינם - נקודות חמות
-עיתונות כלכלית באינטרנט - כלכלה ועסקים
-מהו בלוג ואיך בונים בלוגים?
-התחזות באינטרנט - 40 חודשי מאסר
-חוק סינון אתרים - משפט פומבי
-משפט פומבי לחוק צנזורה באינטרנט
-חדשות אינטרנט - מניית יאהו בירידה
-מנוע חיפוש תמונות חדש - הסוף לתגיות
-חדשות אינטרנט - מיקרוסופט ממשיכה לשקול השתלטות על יאהו
-עידוד אנורקסיה באינטרנט - חוק חדש בצרפת
-סרטים באינטרנט - VOD של ערוץ זולה
-דנקנר מתעניין ברכישת HOT
-פייסבוק - האם זו תחילתו של הסוף?
-דיני אינטרנט - זכויות יוצרים באינטרנט
-ועידת האינטרנט של TheMarker
-פשעים באינטרנט - כיצד מתבצעות הונאות באינטרנט?
-חדשות אינטרנט - מוזיאון ישראל משיק אתר חדש
-סקייפ - גוגל במגעים לרכישת השירות
-פייסבוק - מה עם פרטיות גולשים?
-חדשות אינטרנט - דירוג ספקיות אינטרנט
-פלאפון בשיתופי פעולה בתחומי אינטרנט
-הישרדות באינטרנט - הריאלטי עולה מדרגה
-בזק - שוק התקשורת הישראלי
-חדשות אינטרנט - חוק מניעת דואר זבל
-מדריך שימוש בגוגל - לכו חפשו...
-גולשי אינטרנט לפי מגזרים, גילאים ומגדרים
-דו"ח גרונאו - בזק תאפשר למתחרים שימוש בתשתית שלה
-מהירות אינטרנט באירופה, לעומת ישראל
-טלוויזיה באינטרנט - תקשורת 2008
-חדשות אינטרנט - אתרים מובילים לחודש פברואר
-חדשות אינטרנט - HOT תהפוך לספקית אינטרנט
-קיבולת התעבורה באינטרנט לא עומדת בקצב השימוש
-חדשות אינטרנט - כתב אישום נגד בלוגר
-חדשות אינטרנט - מכירת סמים באינטרנט
-פרסום באינטרנט - הנפקה של סטארט אפ ישראלי
-שיתוף קבצים - וידאו באינטרנט
-פדופיליה באינטרנט - עבירות מין באמצעות מחשב
-זכויות יוצרים באינטרנט - צו מניעה לאתר ישראלי
-ooVoo - שיחות וידאו באינטרנט, מפיקה ריאלטי עם סוכנות יולי
-שיתוף קבצים - אתרי שיתוף קבצים מובילים
-חוברות פורנו לח"כ שתמכו בחוק צנזורה באינטרנט
-חדשות אינטרנט - רשת אינטרנט חלופית
-חדשות אינטרנט - פייסבוק, חשיפת מידע בטחוני
-חוק צנזורה באינטרנט - עבר בקריאה ראשונה
-חדשות אינטרנט - השוואה בין ספקי אינטרנט מהיר
-דיני אינטרנט - סימנים מסחריים באינטרנט
-חדשות אינטרנט - היקף הרכישות באתרי מסחר אלקטרוני
-חדשות אינטרנט - מהלך חדש של גוגל, פרסומות וידאו
-פרטיות גולשים באינטרנט - גוגל יודעים הכל
-חדשות אינטרנט - עמודי אינטרנט זדוניים
-חדשות אינטרנט - האקרים של RBN דורשים פרוטקשן
-דיני אינטרנט - צנזורה ומעמד רשת האינטרנט
-חדשות אינטרנט - אינטרנט במגזר הערבי, לעומת המגזר היהודי
-חדשות אינטרנט - הדו"ח השנתי של גוגל
-עוזר אינטרנט אישי - פיתוח ישראלי
-חדשות אינטרנט - רון קופמן בשעשועון שיחות וידיאו באינטרנט
-אינטרנט לחרדים, מה חושב הנוער?
-אינטרנט בישראל - היקף חשיפה לחודש ינואר 2008
-אלבום תמונות של קדידי באינטרנט - מיהו קדידי
-שעשועון אינטרנט חדש לסדרה "בובות"
-חדשות אינטרנט - אינטרנט לגיל הזהב
-דיני אינטרנט - לשון הרע, טוקבקים
-Smile 012: אינטרנט זהב וקווי זהב מתמזגות למותג חדש
-Yahoo Live - שירות Blogtv חדש של יאהו
-יאהו תדחה את הצעת הרכש של מיקרוסופט
-תוכנות ריגול - משפט באינטרנט
-זעזועים בעולם האינטרנט: יאהו - גוגל - מיקרוסופט
-לקוחות יס יקבלו אינטרנט, בלי קו טלפון של בזק
-משבר בבנקים הוירטואליים של סקנד לייף
-גוגל זועמת על הצעת הרכש של מיקרוסופט ליאהו
-NFC יפרסמו כתובות IP של טוקבקיסטים
-מיקרוסופט מציעה לרכוש את יאהו ב - 44 מיליארד
-חיבור אינטרנט - אינטרנט 2 הישראלי מציג את המדריך המלא
-חדשות אינטרנט - תוכנת מסרים ICQ6 בעברית
-בועת האינטרנט - תודעה וירטואלית
-הערוץ הישראלי באינטרנט
-חדש ברשת: מילון אינטרנט אנגלי - עברי ועברי - אנגלי
-משפט באינטרנט - נייטרליות הרשת וחוקי אינטרנט
-שיחות וידאו חינם - סיסקו מביאה את oovoo לישראל
-אינטרנט 2 הישראלי - היסטוריה של האינטרנט
-כנס אינטרנט 2008
-2007 - אילו אתרים נמצאים בצמרת הישראלית?
-וואלה - יאהו שיתוף פעולה בישראל
-אינטרנט 2 בישראל - עובדים בגוגל ישראל ובכלל
-Internet 2 in Israel - מוצרים רפואיים, תרופות באינטרנט
-Internet 2 in Israel - מידע רפואי באינטרנט
-גוגל פלוס
-ביטוח רפואי או ביטוח בריאות
-פסוריאזיס או ספחת
-ניהול תדמית בפייסבוק לעסקים
-רפואת שיניים
-ניתוחים Surgery or operation
-תרופות נגד דיכאון Antidepressants
-הפרעות מצב רוח בילדים ונוער
-הפרעה דו קוטבית - מאניה דיפרסיה
-הנהלת חשבונות באינטרנט
-איך מטפלים בדיכאון?
-סוגי דיכאון - מג'ורי מינורי פסיכוטי ודיסתימה
-מה קורה לגוף בדיכאון
-רפואה אלטרנטיבית משלימה
-לימודי תקשורת חזותית
-לימודי אדריכלות נוף
-לימודי אדריכלות ועיצוב פנים
-לימודי עיצוב תעשייתי
-לימודי הנדסת טכנולוגיות מים
-לימודי הנדסת קירור ומיזוג אוויר
-לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה
-לימודי הנדסה אזרחית
-לימודי הנדסת כימיה תרופתית
-לימודי הנדסת מכונות
-לימודי הנדסת תעשייה וניהול
-לימודי הנדסת אלקטרוניקה
-לימודי הנדסת חשמל
-לימודי הנדסה
-לימודי הנדסת תוכנה
-טיפול באוסטיאופורוזיס - הדרך לטפל במחלה
-אוסטיאופורוזיס - עובדות על המחלה
-סבוריאה והעור שלכם
-רשלנות רפואית בבדיקת עיניים
-היפנוזה
-מה גורם לדיכאון?
-בעיות פוריות אצל נשים
-נתונים על דיכאון - סטטיסטיקה
-דיכאון או הפרעות מצב רוח
-גוגל בכל פינה
-התקרחות גברים בישראל
-הרנסאנס האיסלאמי
-מחלות לב וכלי דם
-בזק בינלאומי שירותי טלפון מבוסס אינטרנט
-מחלת הסרטן
-בעיות בתפקוד מיני
-התמכרות לסמים
-בטיפול כמעט חינם
-דיאטה תזונה
-קוסמטיקה
-רפואה ומשפט
-צימרים בנגב
-בריאות הנפש
-רפואת עיניים
-סוכרת
-SEOPR
-שפעת החזירים
-סיגריות אלקטרוניות
-ויזה לארה"ב או לקנדה
-ניתוחים פלסטיים
-רפואה אסתטית
-מידע על תרופות סבתא
-מעקב הריון, לידה, אחרי לידה
-בריאות ברשת - בריאות האשה, רפואת נשים
-בריאות ברשת
-אודי פוזיס, בועז דקל - מה הקשר?
-המרכז למימוש זכויות רפואיות
-עוד רשלנות רפואית
-פרסום מאמרים
-גיל הזהב
-חדרים נקיים
-אימון באינטרנט
-לעשות כסף באינטרנט
-לימודים באינטרנט
-קידום אתרים
-פייסבוק
-מעקב באינטרנט
-אינדקס חדשות ותקשורת
-מדריך אתרים
-אינדקס קידום אתרים
-אינדקס אחסון אתרים
-אינדקס בניית אתרים
-מהו אינטרנט
-דיני אינטרנט
-תודעה וירטואלית
-חדשות

קישורים
- רבנות - רישום נישואין
- מי צריך הסכם ממון?
- טיפול פסיכולוגי לא יקראינטרנט | עייפות כרונית | סחר הוגן | היפנוזה - איך זה עובד? | גוגל פלוס | זכויות רפואיות | חיפוש אהבה | מפת האתר
לחיות לבד מבחירה - סינגל טונים והבחירה לחיות בלי זוגיות