אינטרנט 2 » הרנסאנס האיסלאמי

הפרופיל האמיתי של אחמדינג'ד - הרנסאנס האסלאמי?

הכותב, גל מוטאי, עלה מאיראן בשנת 1987.

סיפור אישי קצר

בתחילת שנות השמונים, בשלהי מלחמת איראן – עיראק ובעוד שהמהפכה האסלאמית מנסה עדיין לבסס את שלטונה בכל המחוזות באיראן באמצעות כוחות בסיג' (גייסות) במקביל למלחמה,  הייתי תלמיד חטיבת הביניים בשם נואב סאפאוי בעיירה קטנה (באזור בעל רוב סוני).

בבית ספר זה למדנו יחד עם תלמידים מוסלמים ממוצא סוני (בעוד השיעים במיעוט) אשר נחשבו במדרג הסולם החברתי ברמה הנחותה יותר ואף ניתן היה להגדירם כמיעוט נרדף למרות היותם רוב באזור זה.

בחטיבה היה לי חבר (מוסלמי סוני) מאד קרוב, בשם ג'לאל מוחמדי איתו הייתי חבר עוד מימי ביה"ס היסודי. שררה בינינו חברות מאד קרובה שבאה לידי ביטוי בכך שאת מרבית זמננו בילינו יחד. למדנו יחד בבית ספר ולאחר שעות הלימודים, אכלנו יחד , צפינו בתוכניות הטלוויזיה יחד, וכך גם כששיחקנו כדורגל. ניתן לומר שלמעשה גדלנו יחד במשך שנים.

באחד הבקרים, באמצע שנת הלימודים של שנת 1984 הגעתי לבית הספר ופגשתי את ג'לאל, ניגשתי אליו על מנת לומר לו שלום וראיתי שהוא מתחמק ממני. תהיתי אם הוא ראה אותי, וכשנכנסתי לכיתה המתנתי לו כדי להיפגש איתו. מכיוון שהוא לא היגיע לכיתה, הבנתי שהוא עבר לכיתה מקבילה אחרת. 

ראוי לציין כי השלטונות, במסגרת כפיית ערכי המהפכה, העבירו מורים שיעים מאזורים שיעים לאזורים סונים. בין היתר נהגו כך כדי להמיר את דתם של הסונים ולהפכם לשיעים.

היות וכילד הייתי מאד קשור לחברי ג'לאל, החלטתי שאני רוצה לברר במה מדובר. בהפסקה מיד לאחר השיעור, פניתי אליו שוב, אלא שהפעם החלטתי שאני לא מאפשר לו להתחמק ובאתי מולו במטרה ללחוץ לו את היד.

ניגשתי אליו, אמרתי לו שלום וראיתי שהוא לא מושיט לי יד. כיוון שכך, שאלתי אותו אם קרה משהו, והאם פגעתי בו בדרך כלשהי. בשיחה קצרה שהתפתחה בינינו, הוא אמר לי שהוא "התאסלם", וכמוסלמי שיעי אסור לו ללחוץ יד ליהודים כי הם טמאים. מאותו יום נפרדו דרכינו ועד עלייתי ארצה בשנת 1987 היינו חולפים אחד על פני  השני תוך התעלמות מוחלטת.

קשה לי לתאר במילים את עוצמת העלבון, ואת עוצמת הפגיעה בכבודי כאדם. לא האמנתי שיכול להיות מצב שבו חברי הקרוב ביותר (למרות היותו מוסלמי) יפגע בי בצורה כה קשה.

זה היה הרגע שבו הבנתי את כוחה העצום של הגזענות הנובעת מרקע דתי. אולם עלבוני הוא איננו הסוגיה העומדת לדיון במאמר קצר זה, אלא הניסיון להבין כיצד פועלים הכוחות המונעים משיקולי דת, בתוך העולם המוסלמי ומהו תפקידה של איראן בסוגיה זו. לדעתי מן הראוי היה להקדיש מאמר קצר לשם הבנת עולם מורכב זה, היות ובדרך כלל הוא מוצג בפנינו באופן שטחי.

העולם המוסלמי

כידוע בעולם המוסלמי קיימים שני זרמים עיקריים.  הסונים, שהם הרוב בעולם המוסלמי והשיעים, שהם מיעוט המרוכז באיראן, עיראק, דרום לבנון ועוד כמה אזורים קטנים במזה"ת.

המיעוט השיעי בז לרוב הסוני באופן מוחלט. השיעים לא רואים בסונים מוסלמים. על כך אוכל להעיד בהיותי ילד שגדל בתוך אוכלוסייה סונית והיה עד לניסיונות לאסלם את האוכלוסייה הסונית או במילים אחרות להפוך את הסונים לשיעים.

בזיכרוני אני עדיין מעלה את אותן הסתות ברדיו ובטלוויזיה כנגד הסונים בשעה שהמיעוט היהודי לא נפגע ברכוש או בנפש.

כך אני עדיין זוכר גם את ההסתות כנגד המדינות הערביות בקרב האוכלוסייה השיעית והשנאה הגדולה אותה פיתחו כלפי הפלסטינאים שבעיניהם היו רופסים, וכיוון שהיו סונים וזאת בהשוואה למאבק של השיעים בדרום לבנון נגד ישראל.

בכל שיח ציבורי בשלהי המהפכה האסלאמית, מצטיירת האוכלוסייה השיעית כאמיצה. אני זוכר את האבחנות שהיו עושים בין היהודים כעם והעובדה, כי יש מצווה באיסלאם לפיה יש לשמור על היהודים כמיעוט ולא לפגוע בהם בשום אופן, לבין המדינה הציונית הכובשת והעושקת את העם הפלסטינאי. מדינה שיש להשמידה ולמחוק אותה מעל פני האדמה.

איראן ושאר העולם הערבי

אז מעניין מה קרה לאחמדינג'אד? מה קרה לאיראן בשנים האחרונות? איך פתאום הפכו האיראנים לתומכי העם הפלסטיני, למרות ההסתות והגידופים הקשים כלפי הפלסטינאים וכלפי העולם הערבי לאורך השנים, בייחוד מאז המהפכה האסלאמית.

ראוי כאן להזכיר, כי קיים באיראן מיעוט ערבי שמדוכא על ידי השלטון בצורה קשה. ישנם דיווחים על חקירות קשות שכוללות עינויים שמבצע המודיעין האיראני כלפי האוכלוסייה הערבית, על מנת לדכא כל שאיפה לאיחוד עם עיראק או קבלת עצמאות בדרך כלשהי.

אם כך, כיצד ניתן להסביר את הסתירה הזו: מחד שנאה ובוז עמוק כלפי העולם הערבי והסוני, מאידך התמיכה הבלתי מסויגת בפלסטינאים והניסיונות ליצור קואליציה עם העולם הערבי כנגד ישראל וכנגד המערב כולו.

מדוע האיראנים מנסים להסתיר את השנאה העזה שלהם כלפי העולם הסוני והערבי? כאן אנסה להעיר את עיני הקורא באמצעות השאלות שלהלן:

האם זה סוד שאיראן מנסה להיהפך למעצמה עולמית ולהפיץ את המהפכה האסלאמית לעולם כולו? האם איראן יכולה להיהפך למעצמה ללא תמיכה של הערבים שהם הרוב בעולם המוסלמי? כיצד ניתן לקבל את התמיכה הזו, אם לא באמצעות הפצת שנאה כלפי ישראל, כלפי הציונים העושקים את העם הפלסטיני ומחללים את קודש הקודשים של העולם המוסלמי - מסגד אלאקצה? 

מדוע ניתן לראות מידה מסוימת של שיתוף פעולה במשחק הזה בין האיראנים, "השיעים הנשגבים" לבין הפלסטינאים "הסונים הכופרים"? אולי משום האינטרסים ההדדיים של האיראנים והפלסטינים, או משום ניצול מצוקת הפלסטינאים המשוועים לעזרה בשל בידודם הבינלאומי שממנו הם סובלים בשנים האחרונות, לצרכיה של איראן.

על סמך האירועים בשנים האחרונות, קשה לקבוע את מידת ההצלחה של האיראנים ביצירת ההגמוניה שהם מנסים ליצור. אולם מידת ההצלחה של האיראנים תהה כזו או אחרת, אינה פותרת את העולם  מלתת את הדעת לפעולות שיש לנקוט על מנת לנטרל את שיתוף הפעולה שהולך ומתהדק בין איראן לבין הגורמים הקיצוניים במזה"ת.

הרנסאנס האסלאמי?

מעט היסטוריה לצורך הבהרה: כידוע, לאורך ההיסטוריה מתנהלות מלחמות גלויות וסמויות בין אסלאם לנצרות (כולל גם בימים אלה), ובמסגרת מלחמות אלו פעם ידה של האסלאם על העליונה ופעם ידה של הנצרות.

בעוד שבאמצע האלף הקודם, בעת שהמוסלמים ובכלל זה האימפריה העותומנית, שלטו במשך מאות שנים במזה"ת ובחלקים גדולים של אירופה, הרי שלקראת סוף האלף השליטה התפוגגה, ותחת עיניהם הרדומה של הסולטאנים, התרחשה תחייה מחודשת של העולם הנוצרי (הרנסאנס), דחקה את העולם המוסלמי לאחור ויצרה הגמוניה נוצרית באירופה ובעולם כולו.

מדוע תחייתו מחדש של העולם הנוצרי הצליחה? הסיבה לכך לדעתי נעוצה בעובדה שהמעצמות המערביות שצמחו, נהגו בחכמה בשעה שהמתינו בסבלנות עד שהאימפריה העותומנית הגוססת, תיהפך לגוויה באופן מוחלט, ורק אז בתחילת המאה הקודמת עם תחילת מלחמת העולם הראשונה העזו לפרק את האימפריה העות'מנית ולהביא קץ להגמוניה האסלאמית בעולם.

מכאן נובעת השאלה, האם מתרחשת כיום, תחת עיניו הרדומות של העולם הנוצרי רנסאנס אסלאמי? האם הגלגל מסתובב בכיוון ההפוך ובעוד שאירופה, ארה"ב והעולם המערבי נרדם לאט לאט, באופן כזה שהאוכלוסייה במדינות המערב מזדקנת וכל משפחה מונה זוג הורים וילד אחד או שניים מקסימום, אוכלוסיית המדינות המוסלמיות צומחת וגדלה בקצב מסחרר.

זאת, בנוסף להגירה העצומה של המוסלמים לאירופה וארה"ב, מה שמביא לידי כך שהם משתלטים מבפנים על העולם המערבי. האם אנו עדים לתהליך הפוך? האם המעצמות המערביות גוססות באופן כזה שהאיראנים מסכנים את קיומן ועלולים להביא לקיצן??

לטעמי, עדיין ניתן לומר שהמעצמות המערביות עדיין מספיק חזקות אל מול מעצמות ערביות - ומוסלמיות הצומחות לנגד עינינו.

לדעתי, אחמדינג'אד ברוב טיפשותו וחוסר הבנתו את הכוחות הפועלים בעולם יכול להביא לדחיית הרנסאנס האסלאמי על ידי התגרותו במעצמות המערב שהחלו ממילא, להיכנס לתרדמת עמוקה.

הייתי אומר, שהוא לא הגורם המתאים ליצירת ההגמוניה המוסלמית בעולם, משום שהוא חלק מהזרם שמהווה מיעוט בעולם המוסלמי והוא אף מהווה איום על העולם הזה.

הוא צריך להבין, שרוב המדינות הערביות מפחדות ממנו והן עוד עשויות להתנגד לו תוך יצירת קואליציה עם המערב, זאת בכדי להדוף את איומיו. לאור זאת, ובשלב זה של היסטוריה, אני מסופק לגבי אפשרות התרחשותו של הרנסאנס האסלאמי וסיכויי הצלחתו.

מדוע למרות זאת, אני סבור שהוא עלול לעשות את הטעות המרה? על מנת לתת תשובה לשאלה זו, יש להתקדם צעד נוסף בהבנת עולמם של האיראנים כעם ולשם כך חשוב לחדד את ההבדלים בינינו לבינם.

סיפור אישי קצר על מנת להבהיר את הסוגיה:  אני עדיין זוכר מימי ילדותי את התהלוכות של השיעים בחוצות העיר בטקסי ה"אשורה", בהם הנוכחים היו מכים את עצמם עד זב דם. זאת בעוד שאני כילד יהודי הייתי בהלם מעצמת ההתרחשות הבלתי רגילה.

הורים רבים היו משתתפים בתהלוכה עם ילדיהם, כשבמהלכה היו גורמים לחתכים בראשם  שלהם ושל ילדיהם. אני הייתי מגדיר את האירועים האלה כ-"תהלוכות מדממות", שמהן ניתן ללמוד המון על התרבות ועל השקפת העולם השיעי (סוגיה שראויה לדיון נפרד במסגרת מאמר נוסף).

אלה היו הרגעים שבהם הייתי מודה לאל שלא נולדתי להורים כאלה. אלה היו הרגעים שבהם הייתי מודה לאל שנולדתי יהודי. אני עדיין זוכר גם את הגיוסים ההמוניים למלחמה נגד "הכופר הסוני", אשר במהלכם היו מגייסים גם נערים בני 14-15 והיו מובילים אותם לקו הקדמי של המלחמה, ללא הכשרה מינימאלית של שימוש בנשק.

זאת ועוד, השלטונות היו משדרים בגאווה תמונות מהמלחמה בהן ילדים אלה מניפים את הנשק במקום לירות בו, צועקים "אללה ואכבר" ורצים בשדה הקרב, תוך שרבים מהם נהרגים אל מול מכונות המלחמה העיראקיות.

אני עדיין זוכר את השירים בעלי המסר של גאווה ואומץ לעם האיראני, אשר חודרים למוחו של כל אדם שפוי והופכים אותו ללא שפוי לחלוטין. לדעתי האיראנים שברו את עיראקים מוראלית ובכך ניצחו את המלחמה ללא אמצעים צבאיים, שכן הצבא האיראני היה מפורק כמעט לחלוטין אחרי המהפכה.

מה יקרה בעתיד?

מה ניתן ללמוד מהזכרונות הללו? ניתן ללמוד, שבעוד שהקרבת החיים בעיניהם היא ערך עליון, עפ"י הדת היהודית, החיים הם הערך העליון. 

ניתן לומר, שבלתי אפשרי להכריע או להרתיע את העם הזה באמצעות  מלחמה או איום במלחמה. זאת כיוון שכבר ראינו שעפ"י דפוסי ההתנהגות של השיעים, לא רק שהם לא פוחדים למות אלא שהם חפצים לעשות זאת למען "קדושתו של אללה". 

מה עושה העולם? האם ניתן להשוות את התנהלותו של אחמדינגאד להתנהלותו של נפוליאון שגם הוא רצה להקדים מהלכים היסטוריים בטרם הגיע זמנם, (למרות הדמיון העז בין שני האישים)? לעניות דעתי, מדובר בכללי משחק שונים, היות ועיקר הבעיה היא סביב כלי נשק קטלני מסוג חדש, והוא הנשק הגרעיני. 

מוכרחים להבין את המשמעות של איראן גרעינית. האם איראן כזו עלולה להוות סכנה קיומית לישראל? התשובה לשאלה זו איננה חד משמעית. לא ניתן לדעת את המשמעות של איראן גרעינית, וכל מי שמנסה לקבוע בעניין זה מסמרות, או שהוא  סתם דמגוג, או שהוא לא מבין את הפוליטיקה העולמית והמקומית.

אולם לגבי ההשלכות על העולם, אין ספק שצריך לתת עליהן את הדעת, משום שההשלכות הן אם לא על כל העולם המערבי אז לפחות על אזורנו . אין ספק, שההגמוניה המערבית באזורנו בסכנה ממשית.

יחד עם זאת, קשה לי להאמין שהעולם המערבי מוכן לוותר על שליטתו במזרח התיכון נוכח תלותו בנפט שמופק באזור, וגם נוכח העובדה שכמעט כל מדינות האזור אינן מעוניינות בהגמוניה השיעית.

לסיום, אני מודע לעובדה שלא מיציתי את כל הסוגיות העולות מתוך המאמר. אולם, חשוב להבהיר, כי מטרת המאמר הייתה לחשוף חלק מכוחות הסמויים הפועלים בעולם הערבי והמוסלמי.

גם אם לא ניתן במאמר כה קצר למצות את כל הסוגיות, כולי תקווה,  שבעתיד אקדיש מאמרים נוספים, אשר יבהירו סוגיות נוספות בעולם הפוליטי שבו אנו חיים בעת הזו.

המאמר נכתב ע"י: גל מוטאי שעלה מאירן לישראל בשנת 1987


Bookmark and Shareחדשות אחרונות
-לדעת יותר על טיפול משפחתי יעיל לחיי משפחה טובים יותר!
-נשירת שיער ועישון סיגריות - מה הקשר אם בכלל...
-מודיעין עסקי ותחרותי - מידע עסקי במרחק לחיצה מכאן...
-על זוגיות ובלעדיה - למה כל כך הרבה אנשים חיים לבד?
-סחר הוגן Fair Trade - למען כלכלה הוגנת
-עייפות - המדריך המלא למי שחש עייפות כרונית ובכלל
-ראש פינה מחכה לך - צימרים אטרקציות והרבה חופש
-הסכם ממון מהו ומי צריך אותו?
-טיולי זריחה מאוחרים - מסלולי טיול לכיוון הזריחה
-יש לי יום יום ספא יש לי ספא יום יום
-כלבים גזעיים? חתולים גזעיים? איך יודעים מי גזעי באמת?
-נווה אטי"ב - שלג חרמון חופש ושקט בצפון הקר
-פרסום ממומן באינטרנט בכלל ובגוגל בפרט CPC או CPM
-לימודי אנגלית באינטרנט - Do You Speak English?
-סקי בחרמון - חוויה חורפית באתר החרמון
-פסטיבל דרום אדום בנגב - כל המידע באינטרנט
-רשלנות רפואית בטיפול בקשישים ובני גיל הזהב
-גיל הזהב - פסיכוגריאטריה ועולם האינטרנט
-צימרים ברגע האחרון מוצאים רק באינטרנט
-דיו טונרים וכל מה שצריך למדפסת - הכל באינטרנט
-דמיון שעשוי להפוך למציאות - רעידת אדמה בישראל
-הוצאה לאור בצעדים פשוטים - הדרך לצאת מהמגירה
-קושי באורגזמה או העדר אורגזמה
-שפיכה מוקדמת Ejaculatio praecox הפרעה בתפקוד המיני
-הפרעות בעוררות מינית – זקפה או סיכוך
-ירידה בחשק המיני אצל גברים / נשים
-נפגעת בתאונה? פיצויים לנפגעי תאונות דרכים בישראל
-פרסום באינטרנט פשוט יותר טוב מכל שיטת פרסום אחרת
-תיירות כפרית בישראל - איפה, מי, למה וכמה
-המלצות אינטרנט 2 על צימרים בנגב
-דפדפנים - הצד הוירטואלי של המכונה
-מצלמות אינטרנט - כל מה שצריך לדעת
-מדיה חברתית - המהפכה החברתית החדשה
-טוויטר - המיקרובלוגינג הפופולרי בעולם!
-קינדל של אמזון - ספר אלקטרוני Amazon Kindle
-צימרים בקיבוצים - חופשה משפחתית בקיבוץ זה נופש ישראלי
-שוקולד באינטרנט – דוגמה להתפתחות המדיום האינטרנטי ככלי שיווק בישראל
-לימודי תעודה – מידע על לימודי מקצוע, קורסים מקצועיים
-לימודי ניהול לתואר ראשון - מכללה או אוניברסיטה?
-דם טבורי מציל חיים - שימור דם טבורי בישראל
-מבחן פסיכומטרי - מיתוסים על לימודי פסיכומטרי
-Link Building Services - Link Building Packages
-אזכורים שליליים באינטרנט - מחיקת אזכורים שליליים בגוגל
-אלבום תמונות של קדידי - תמונה מגיל 3 וקצת
-ניהול תיקי השקעות באינטרנט - מגמה חדשה בשוק ההון
-תביעות נגד גוגל - מי תובע את גוגל
-תוכן סלולרי - הורדת תוכן למכשיר סלולארי
-רדיו באינטרנט - שידורי רדיו אונליין באתרי אינטרנט
-תגי מטא וחשיבותם בפעילות קידום אתרים
-משחקי מחשב - משחקים במחשב שלך
-שידורי ערוץ 10 באינטרנט - ערוץ 10 אונליין
-טלוויזיה ישראלית באינטרנט - שידורי טלויזיה באינטרנט
-חסכון בחשמל כי חשוב לחסוך חשמל
-איפה לומדים קידום אתרים - לימודי קידום אתר
-streaming - וידאו לאתרי אינטרנט בטכנולוגיית סטרימינג
-החוק למניעת קבלת דואר זבל באינטרנט
-גאדגטים - עולם הגאדגט באינטרנט
-קורס קידום אתרים - לימודי קידום באינטרנט
-קניית דומיין ישראלי - רישום דומיין ישראלי חדש
-מתנות באינטרנט - רכישה דרך אתרי מתנות
-שש בש באינטרנט - משחקים אונליין
-גניבת זהות - כיצד להתגונן מפני פישינג באינטרנט
-חדשות ערוץ 2 באינטרנט - מקו, רשת וקשת
-תקנון שימוש באתרי אינטרנט - תקנונים להגנת זכויות יוצרים
-עיצוב אתרים באינטרנט - עיצוב אתר שיווקי
-פרסום בגוגל - ככה לא בונים קמפיין!
-אחסון אתרים - מידע על הוסטינג, חבילות איחסון אתרים איכותיות
-קורס פסיכומטרי, לימודים, תרגול והכנה לבחינה פסיכומטרית
-אתרים גזעניים באינטרנט - היכן עובר הגבול?
-מידע באתרי אינטרנט על שערים חשמליים
-חדשות מחלקה ראשונה בעיצוב חדש - חדשות 1 במקום NFC
-לימודי אינטרנט - מסלול חדש של אוניברסיטת תל אביב
-אימון לחיים - יצירת איזון ושביעות רצון בכל תחום
-כרום, הדפדפן החדש של גוגל - לטוב ולרע
-חדשות ערוץ 2 משיקים אתר אינטרנט חדש
-גיל הזהב - היכרויות, שירותים פסיכולוגיים, פסיכוגריאטריה ומידע באינטרנט
-חיפוש צימרים באינטרנט - תיירות ונופש בישראל
-רבנות - מידע באינטרנט על הליך הרישום לפני נישואין
-פרסום באינטרנט - כל מה שרצית לדעת ואיך לפרסם
-האח הגדול - ריאלטי עם רייטינג מוביל ומתכון מנצח
-העתקת תוכן באינטרנט - עוד זכויות יוצרים - עורך דין לשרותך
-מידע על שמאי מקרקעין באתרי אינטרנט
-ביטוח אונליין - רכישת פוליסת ביטוח באינטרנט
-אינטרנט מהיר - איך לבחור ספק אינטרנט מהיר
-שומר שבת באתר אינטרנט - אתרים שומרי שבת באינטרנט
-קידום אתר - כמה זמן זה לוקח?
-מכירות באינטרנט - שיש למטבחים, מדרגות שיש
-מידע באינטרנט - פירזול, אחסון, עיצוב, רהיטי אלומיניום ועוד...
-האם גוגל קורס? גוגל לא עובד בגלישה עם פיירפוקס
-מדריך אתרים - גני אירועים לחתונה המושלמת
-מקושרים - וואלה רוכשת שליש מהמיזם
-עו"ד רשלנות רפואית - עוד מדריך בחירת עורך דין
-יחסי ציבור באינטרנט - כלים שימושיים
-דרושים – 85 אחוז מהמודעות מתפרסמות ברשת האינטרנט
-דיאטה אונליין – דיאטות וטיפים - הרזיה באינטרנט
-קידום עסקים באינטרנט - כל אחד יכול!
-טיפוח פרחים - לקט טיפים ועצות מאתרי אינטרנט מובילים
-מסחר אלקטרוני - כל מה שחשוב לדעת על מכירות באינטרנט
-טיולי טרקטורונים - מסלולי טיולים באינטרנט ומידע למטייל
-פסיכולוג וירטואלי - תמיכה באינטרנט
-מידע על לימודי משפטים באינטרנט - תואר ראשון במשפטים
-קידום אתרים אפקטיבי - החלפת קישורים
-בית חכם - שליטה דרך האינטרנט
-פרסום עסקים באינטרנט - המדריך המלא
-סינון אתרים - חסימת תכנים מזיקים באינטרנט
-מידע על מלגות לימודי הנדסה ומסלולי לימוד
-בניית אתרים בפלאש - לא הכל אבוד...
-טיפים לקידום אתרים - בנייה, אחסון ואפיון האתר
-קידום אתרים - לכידת קישורים טבעיים
-אימון אישי לקריירה - הדרך שלך להצליח בכל עבודה
-בניית אתרים חינם בתוך אינדקס עסקים
-עבודה בחו"ל - חפשו באינטרנט
-בתי השקעות באינטרנט - בחירת בית השקעות
-תוכניות שותפים - איך לעשות כסף באינטרנט?
-קידום אתרים אפקטיבי - בניית עמודי נחיתה איכותיים
-אינטרנט אלחוטי חינם - נקודות חמות
-עיתונות כלכלית באינטרנט - כלכלה ועסקים
-מהו בלוג ואיך בונים בלוגים?
-התחזות באינטרנט - 40 חודשי מאסר
-חוק סינון אתרים - משפט פומבי
-משפט פומבי לחוק צנזורה באינטרנט
-חדשות אינטרנט - מניית יאהו בירידה
-מנוע חיפוש תמונות חדש - הסוף לתגיות
-חדשות אינטרנט - מיקרוסופט ממשיכה לשקול השתלטות על יאהו
-עידוד אנורקסיה באינטרנט - חוק חדש בצרפת
-סרטים באינטרנט - VOD של ערוץ זולה
-דנקנר מתעניין ברכישת HOT
-פייסבוק - האם זו תחילתו של הסוף?
-דיני אינטרנט - זכויות יוצרים באינטרנט
-ועידת האינטרנט של TheMarker
-פשעים באינטרנט - כיצד מתבצעות הונאות באינטרנט?
-חדשות אינטרנט - מוזיאון ישראל משיק אתר חדש
-סקייפ - גוגל במגעים לרכישת השירות
-פייסבוק - מה עם פרטיות גולשים?
-חדשות אינטרנט - דירוג ספקיות אינטרנט
-פלאפון בשיתופי פעולה בתחומי אינטרנט
-הישרדות באינטרנט - הריאלטי עולה מדרגה
-בזק - שוק התקשורת הישראלי
-חדשות אינטרנט - חוק מניעת דואר זבל
-מדריך שימוש בגוגל - לכו חפשו...
-גולשי אינטרנט לפי מגזרים, גילאים ומגדרים
-דו"ח גרונאו - בזק תאפשר למתחרים שימוש בתשתית שלה
-מהירות אינטרנט באירופה, לעומת ישראל
-טלוויזיה באינטרנט - תקשורת 2008
-חדשות אינטרנט - אתרים מובילים לחודש פברואר
-חדשות אינטרנט - HOT תהפוך לספקית אינטרנט
-קיבולת התעבורה באינטרנט לא עומדת בקצב השימוש
-חדשות אינטרנט - כתב אישום נגד בלוגר
-חדשות אינטרנט - מכירת סמים באינטרנט
-פרסום באינטרנט - הנפקה של סטארט אפ ישראלי
-שיתוף קבצים - וידאו באינטרנט
-פדופיליה באינטרנט - עבירות מין באמצעות מחשב
-זכויות יוצרים באינטרנט - צו מניעה לאתר ישראלי
-ooVoo - שיחות וידאו באינטרנט, מפיקה ריאלטי עם סוכנות יולי
-שיתוף קבצים - אתרי שיתוף קבצים מובילים
-חוברות פורנו לח"כ שתמכו בחוק צנזורה באינטרנט
-חדשות אינטרנט - רשת אינטרנט חלופית
-חדשות אינטרנט - פייסבוק, חשיפת מידע בטחוני
-חוק צנזורה באינטרנט - עבר בקריאה ראשונה
-חדשות אינטרנט - השוואה בין ספקי אינטרנט מהיר
-דיני אינטרנט - סימנים מסחריים באינטרנט
-חדשות אינטרנט - היקף הרכישות באתרי מסחר אלקטרוני
-חדשות אינטרנט - מהלך חדש של גוגל, פרסומות וידאו
-פרטיות גולשים באינטרנט - גוגל יודעים הכל
-חדשות אינטרנט - עמודי אינטרנט זדוניים
-חדשות אינטרנט - האקרים של RBN דורשים פרוטקשן
-דיני אינטרנט - צנזורה ומעמד רשת האינטרנט
-חדשות אינטרנט - אינטרנט במגזר הערבי, לעומת המגזר היהודי
-חדשות אינטרנט - הדו"ח השנתי של גוגל
-עוזר אינטרנט אישי - פיתוח ישראלי
-חדשות אינטרנט - רון קופמן בשעשועון שיחות וידיאו באינטרנט
-אינטרנט לחרדים, מה חושב הנוער?
-אינטרנט בישראל - היקף חשיפה לחודש ינואר 2008
-אלבום תמונות של קדידי באינטרנט - מיהו קדידי
-שעשועון אינטרנט חדש לסדרה "בובות"
-חדשות אינטרנט - אינטרנט לגיל הזהב
-דיני אינטרנט - לשון הרע, טוקבקים
-Smile 012: אינטרנט זהב וקווי זהב מתמזגות למותג חדש
-Yahoo Live - שירות Blogtv חדש של יאהו
-יאהו תדחה את הצעת הרכש של מיקרוסופט
-תוכנות ריגול - משפט באינטרנט
-זעזועים בעולם האינטרנט: יאהו - גוגל - מיקרוסופט
-לקוחות יס יקבלו אינטרנט, בלי קו טלפון של בזק
-משבר בבנקים הוירטואליים של סקנד לייף
-גוגל זועמת על הצעת הרכש של מיקרוסופט ליאהו
-NFC יפרסמו כתובות IP של טוקבקיסטים
-מיקרוסופט מציעה לרכוש את יאהו ב - 44 מיליארד
-חיבור אינטרנט - אינטרנט 2 הישראלי מציג את המדריך המלא
-חדשות אינטרנט - תוכנת מסרים ICQ6 בעברית
-בועת האינטרנט - תודעה וירטואלית
-הערוץ הישראלי באינטרנט
-חדש ברשת: מילון אינטרנט אנגלי - עברי ועברי - אנגלי
-משפט באינטרנט - נייטרליות הרשת וחוקי אינטרנט
-שיחות וידאו חינם - סיסקו מביאה את oovoo לישראל
-אינטרנט 2 הישראלי - היסטוריה של האינטרנט
-כנס אינטרנט 2008
-2007 - אילו אתרים נמצאים בצמרת הישראלית?
-וואלה - יאהו שיתוף פעולה בישראל
-אינטרנט 2 בישראל - עובדים בגוגל ישראל ובכלל
-Internet 2 in Israel - מוצרים רפואיים, תרופות באינטרנט
-Internet 2 in Israel - מידע רפואי באינטרנט
-גוגל פלוס
-ביטוח רפואי או ביטוח בריאות
-פסוריאזיס או ספחת
-ניהול תדמית בפייסבוק לעסקים
-רפואת שיניים
-ניתוחים Surgery or operation
-תרופות נגד דיכאון Antidepressants
-הפרעות מצב רוח בילדים ונוער
-הפרעה דו קוטבית - מאניה דיפרסיה
-הנהלת חשבונות באינטרנט
-איך מטפלים בדיכאון?
-סוגי דיכאון - מג'ורי מינורי פסיכוטי ודיסתימה
-מה קורה לגוף בדיכאון
-רפואה אלטרנטיבית משלימה
-לימודי תקשורת חזותית
-לימודי אדריכלות נוף
-לימודי אדריכלות ועיצוב פנים
-לימודי עיצוב תעשייתי
-לימודי הנדסת טכנולוגיות מים
-לימודי הנדסת קירור ומיזוג אוויר
-לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה
-לימודי הנדסה אזרחית
-לימודי הנדסת כימיה תרופתית
-לימודי הנדסת מכונות
-לימודי הנדסת תעשייה וניהול
-לימודי הנדסת אלקטרוניקה
-לימודי הנדסת חשמל
-לימודי הנדסה
-לימודי הנדסת תוכנה
-טיפול באוסטיאופורוזיס - הדרך לטפל במחלה
-אוסטיאופורוזיס - עובדות על המחלה
-סבוריאה והעור שלכם
-רשלנות רפואית בבדיקת עיניים
-היפנוזה
-מה גורם לדיכאון?
-בעיות פוריות אצל נשים
-נתונים על דיכאון - סטטיסטיקה
-דיכאון או הפרעות מצב רוח
-גוגל בכל פינה
-התקרחות גברים בישראל
-הרנסאנס האיסלאמי
-מחלות לב וכלי דם
-בזק בינלאומי שירותי טלפון מבוסס אינטרנט
-מחלת הסרטן
-בעיות בתפקוד מיני
-התמכרות לסמים
-בטיפול כמעט חינם
-דיאטה תזונה
-קוסמטיקה
-רפואה ומשפט
-צימרים בנגב
-בריאות הנפש
-רפואת עיניים
-סוכרת
-SEOPR
-שפעת החזירים
-סיגריות אלקטרוניות
-ויזה לארה"ב או לקנדה
-ניתוחים פלסטיים
-רפואה אסתטית
-מידע על תרופות סבתא
-מעקב הריון, לידה, אחרי לידה
-בריאות ברשת - בריאות האשה, רפואת נשים
-בריאות ברשת
-אודי פוזיס, בועז דקל - מה הקשר?
-המרכז למימוש זכויות רפואיות
-עוד רשלנות רפואית
-פרסום מאמרים
-גיל הזהב
-חדרים נקיים
-אימון באינטרנט
-לעשות כסף באינטרנט
-לימודים באינטרנט
-קידום אתרים
-פייסבוק
-מעקב באינטרנט
-אינדקס חדשות ותקשורת
-מדריך אתרים
-אינדקס קידום אתרים
-אינדקס אחסון אתרים
-אינדקס בניית אתרים
-מהו אינטרנט
-דיני אינטרנט
-תודעה וירטואלית
-חדשות

קישורים
- אינטרנט
- איך עושים כסף באינטרנט
- אימון אישי באינטרנט
- תקנון להגנת זכויות יוצרים באינטרנט
- קניית תרופות באינטרנט
- מיתוסים על לימודי פסיכומטרי
- לימודי משפטיםעו"ד רשלנות רפואית | תוכניות שותפים | דם טבורי | בריאות האישה | דיאטה אונליין | קידום אתרים | אינטרנט מהיר | מפת האתר
רנסנס איסלאמי אחמדינג'ד והכוחות הסמויים הפועלים בעולם המוסלמי